Jaunimo metus Trakų rajone pradėti ir švęsti kartu pakvietė šventinis atidarymo renginys gegužės 26 d. Trakų Salos pilyje „Atgal į praeitį. Kuo aš būčiau Vytauto laikais“. Renginys Salos pilies menėje prasidėjo Trakų meno mokyklos nuotaikingu fanfarinio orkestro, vadovaujamo dirigento Roko Podelio, pasirodymu.
Sveikinimo žodžius jaunimui tarė Seimo narė Edita Rudelienė, Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Abucevičienė, Trakų istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotoja muziejinei ir kultūrinei veiklai Živilė Barkauskaitė, jaunimo reikalų koordinatorė Daiva Umbrasienė.
Visus šventiškai nuteikė Trakų kultūros rūmų jaunimo šokių grupės, vadovaujamos Vidos Bagdonienės, pasirodymas. Ne tik organizatoriai – Trakų rajono jaunimo turizmo ir laisvalaikio centras, Trakų rajono savivaldybė, Trakų istorijos muziejus, bet ir gamta: saulė, giedras dangus, staiga prapliupdavęs lietus ir linksmas griaustinis paskelbė Jaunimo metus Trakų rajone.
Po iškilmingos dalies Trakų Salos pilies menėje šventės dalyviai buvo pakviesti susipažinti su senaisiais amatais ir „grįžti“ atgal į praeitį bei pamąstyti, kuo galėjo būti anuomet. Žolininkystę pristatė Aukštadvario regioninio parko vyr. kultūrologė, etnologė ir liaudies medicinos žinovė Rita Balsevičiūtė. Ji papasakojo, kaip nuo kaulų traumų, sumušimų gydėsi mūsų protėviai, kokiomis liaudiškomis priemonėmis senovėje būdavo fiksuojamos lūžusios galūnės, iš kokių medžiagų gaminamas gipsas, kaip pasigaminti gydomąjį tepalą kaulų įskilimams, lūžiams ir sumušimams gydyti. Žolininkais tapę jaunuoliai gamino vaistinės taukės šaknų su kiaulės taukais tepalą: smulkino šaknis, maišė su taukais medinėse piestelėse, dėliojo į indelius. Sužinojo, kokiu laiku reikia kasti šaknis, kaip jas apdoroti, kaip ruošiami kiaulės taukai tepalų gamybai.
Kas įdomaus anuo metu vyko Trakų puodžių dirbtuvėse, papasakojo keramikė Jurgita Radžiūnaitė. Pasižvalgiusi po Trakų istorijos muziejaus keramikos archeologinius radinius ir pamačiusi, kad beveik visas molinių lietuviškų indų asortimentas – įvairios puodynės, ąsočiai ir dubenys, jai kilo mintis rengti „Vytautinio“ ąsočio edukacijas. Tokioje edukacijoje jaunimas ir išbandė puodžiaus amato: minkė molį ir lipdė ąsotėlius su ąselėmis.
Su XII–XV a. Lietuvos bei Vakarų Europos karyba, pagrindinėmis to laikotarpio kariuomenės rūšimis, ginkluote, kovos taktika jaunimas susipažino Trakų salos pilies gynybinėje vartų bokšto pastogėje įrengtoje edukacinėje klasėje. Užsiėmimo dalyviai vaizdinės medžiagos pagalba „pateko“ į viduramžius, tapo kariais, besirengiančiais į mūšį – matavosi šarvus, įvairius šalmus, žieduotį, rinkosi ginklus (natūralaus dydžio viduramžių ginklų – kalavijų, kardų, arbaletų, strėlių replikas).
Viduramžių knygrišystę pristatė muziejaus darbuotojas Aleksandras Krivošeinas. Jis papasakojo apie knygrišystės amato raidą, įrankius, medžiagas, jų ypatybes Viduramžių Europoje bei apie pagrindinius to laikmečio knygų įrišimo būdus. Edukaciniame užsiėmime jaunuoliams buvo suteikta galimybė pasijausti tikru knygrišiu ir susirišti po porą knygelių pritaikant skirtingus surišimo būdus.
Po viduramžių amatų pristatymo jaunuoliai mokėsi senovinių šokių. Iš pradžių vangiai, bet išmokę žingsnius, noriai įsijungė į to laikotarpio romantišką šokį.
Pasibaigus renginiui pilyje visi patraukė prie Šv. Jono Nepomuko koplytstulpio, kur sūpynių parkelyje vyko gyvo garso koncertas. Šventės dalyvius sveikino jaunimo grupė „The Pipes“ ir jaunimo labai mėgstama, Muzikos asociacijos metų apdovanojimą „M.A.M.A.“ pelniusi metų roko grupė „jauti“.
Trakų rajono jaunimo turizmo ir laisvalaikio centro inf.