Psichikos sveikatos raštingumas yra itin svarbus siekiant emociškai sveikos ir laimingos visuomenės. Kiekvienas, suprasdamas, kas vyksta jo viduje ir turėdamas žinių bei gebėjimų, kaip su tuo tvarkytis, tampa įgalintas sėkmingai veikti iššūkių kupiname šiandieniniame pasaulyje. Kartu stiprėja ir asmens psichologinis atsparumas – kuo labiau gebame valdyti emocijas, tuo lengviau yra susidoroti su kasdienėmis stresą keliančiomis situacijomis, pasirinkti efektyvesnes savireguliacijos ir savęs drąsinimo strategijas.
Psichikos sveikatos raštingumo mokytis niekada nevėlu, o psichikos sveikatos specialistai, edukologai atkreipia dėmesį, jog tai geriausia pradėti daryti ankstyvoje vaikystėje ir tuomet nuosekliai stiprinti įgyjamus įgūdžius, plėsti turimas žinias.
Dėl to Sveikatos apsaugos ministerija inicijavo trumpos vaizdo medžiagos ikimokyklinio amžiaus vaikams parengimą. Juose – žaismingai ir vaikams suprantamu būdu pristatoma informacija apie pagrindines emocijas, paaiškinama, kaip jas atpažinti bei tinkamai valdyti. Taip pat skleidžiama labai svarbi žinutė: visos emocijos yra reikalingos, nepaisant to, jog kai kurios jų būna nemalonios.
Auklėtojai, visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys ikimokyklinio ugdymo įstaigose, kviečiami naudotis vaizdo priemonėmis ir vesti emocinio raštingumo didinimo užsiėmimus vaikų grupėse. Kad tai padaryti būtų lengviau, su vaizdo įrašais pateikiama metodinė medžiaga, kaip vesti tokius užsiėmimus, į ką atkreipti vaikų dėmesį.
Ministerijos specialistai tikisi, jog vedami užsiėmimai pasitelkiant sukurtas priemones paskatins suaugusiuosius ir vaikus tiek ikimokyklinio ugdymo įstaigose, tiek namuose daugiau kalbėtis emocinio raštingumo temomis, padės sėkmingiau kalbėtis apie emocijas bei tarpusavio santykius, ugdys empatiškumą bei tinkamus emocijų įveikos būdus.
Metodinę priemonę rasite ČIA.
SAM inf.