Šv. Jurgio, A. Mickevičiaus, Stalino, Lenino, Gedimino. Vargu, ar yra kita sostinės gatvė, turėjusi tiek pavadinimų ir tokią margą istoriją. Sugrįžti į šią miesto arteriją ir atidžiau apžvelgti čia iškilusius pastatus padės naujas „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutas „Abipus Gedimino prospekto“. Jis pritaikytas ir individualių poreikių turintiems sostinės tyrinėtojams.
„Tam tikros Vilniaus vietos gali turėti įdomiausią istoriją, tačiau jeigu jos yra neprieinamos, nepritaikytos lankymui, ta istorija nėra kaip dalintis. Gedimino prospektas šiuo atžvilgiu yra labai dėkingas – tai, ko gero, labiausiai lankymui pritaikyta sostinės gatvė, kurioje esančius objektus lengva pasiekti ir pamatyti visiems, prie jų patogu privažiuoti. Pavyzdžiui, prospekte esančias perėjas nesudėtinga pravažiuoti žmonėms su neįgaliųjų vežimėliais, borteliai čia adaptuoti saugiam nusileidimui į važiuojamąją dalį,“ – į maršruto draugiškumą įvairioms auditorijoms dėmesį atkreipia Vilniaus savivaldybės Užsienio ryšių ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Mackevičienė.
„Šis maršrutas – dar vienas pliusiukas Vilniui, nes jį kuriant buvo atkreiptas dėmesys į individualius poreikius turinčius žmones. Juk jie nėra išlepinti galimybių pažinti miestą, nes ne visada sudarant maršrutus pagalvojama apie prieinamumą visiems. O juk keliauti, pažinti, fantazuoti apie tai, kaip senovėje atrodė Vilnius, mėgstame visi,“ – teigia maršruto kūrėjus konsultavusi Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Ginta Žemaitaitytė.
Pavyzdžiui, keliaujantiems su maršrutu „Abipus Gedimino prospekto“ ji pataria nepraeiti dabartinės batų parduotuvės – vietos, prieš šimtą metų kvepėjusios šokoladu, – ir rasti tebeišlikusius saldžios pastato istorijos liudininkus meškiukus, kitas miesto praeitį prikeliančias vietas.
2,3 km ilgio žiediniame maršrute – net 22 stotelės, pasakojančios, kada ir kaip prasidėjo Vilniaus plėtra, kaip valdininkai ją stabdė, kodėl taip sunkiai buvo modernizuotas miestas, nuo ko kilo prospekto pavadinimas, kas įsikūrė statomuose namuose ir rūmuose, kodėl ši gatvė turi tiek pavadinimų?
,,Kiekvienos gatvės istorija yra miesto istorija. Atrinkdama pastatus maršrutui ieškojau, kas įdomaus juose vyko, kas modernaus per pastatus atėjo į Vilnių, kokie žymūs žmonės yra su jais susiję”, – atskleidžia maršruto sudarytoja gidė Eglė Likaitė.
Pasak jos, maršrutas pirmiausia gali sudominti vilniečius, kurie jau turi supratimą apie jų vaikystės, jaunystės gatvę, žino jos istoriją. Miesto svečius taip pat gali suintriguoti tokios Gedimino prospekte slypinčios detalės kaip skulptūra iš 75 tūkst. išlydytų 50 centų monetų; vieta, kur kadaise veikė viešbutis su kambariais be karšto vandens; pastatas, kuriame buvo įrengtas žiemos sodas ir dirbo seniausios profesijos atstovės; buvusi kilmingų mergaičių gimnazija; aikštė, kurioje vykdavo cirko pasirodymai; seniausias prospekto pastatas; bažnyčia, kurioje galimai susituokė Žygimantas Augustas ir Barbora Radvilaitė; ar vieta, kurioje netikėtai susitinka Žemaitė su Frida Kahlo.
Nemokamą maršrutą savarankiškam pasivaikščiojimui galima rasti čia: https://neakivaizdinisvilnius.lt/studijos/abipus-gedimino-prospekto/
„Neakivaizdinis Vilnius“ – Vilniaus miesto savivaldybės alternatyvaus Vilniaus pažinimo projektas, skatinantis tyrinėti miestą pėsčiomis, dviračiais ir viešuoju transportu nemokamais teminiais maršrutais bei rajonų studijomis svetainėje www.neakivaizdinisvilnius.lt, mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ (Google Play arba Apple Store), žurnale „Neakivaizdinis Vilnius“, socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram.