Liepos 21 d., ketvirtadienį, Vilniuje prasideda dvi dienas vyksiantis tarptautinis „Business Opportunities Gateway“ forumas, kuriame 10 šalių verslininkai ir mokslo atstovai aptars bendradarbiavimo energetikos sektoriuje galimybes. Į forumą atvyksta 30 Izraelio verslininkų ir mokslininkų delegacija, atstovaujanti energetikos, elektronikos, IT, inžinerinės pramonės ir kitiems į aukštąsias technologijas orientuotiems ekonomikos sektoriams.
Forumo temos labiau susijusios nesu tradicine energetika, bet su atsinaujinančiais energijos ištekliais, energijos vartojimo efektyvumu, išmaniosiomis energetikos sistemomis, kibernetine infrastruktūros sauga, inovacijomis energetikos srityje, pradedančiųjų įmonių (vadinamųjų startuolių) vaidmeniu ir pan. Tikimasi, kad didelio susidomėjimo sulauks sesija, skirta Izraelio patirties kuriant pradedančiųjų įmonių „tautą“ (start-up nation) bei skatinant verslininkystę pristatymui. Izraelis – viena pirmaujančių pasaulio valstybių pagal pradedančiųjų įmonių skaičių, inovacijų ir aukštųjų technologijų taikymą.
„Tai, kad toks renginys vyksta Lietuvoje, tik dar kartą patvirtina, kad Lietuva tampa rimta žaidėja aukštųjų technologijų srityje. Tai puiki galimybė sujungti Izraelio, kaip pasaulinio technologijų centro, patirtį pasaulinėse rinkose su Lietuvos pramonės ir mokslo potencialu bei įgyvendinti bendrus projektus“, – sako forume dalyvausiantis ūkio ministras Evaldas Gustas.
Pasak ministro, Izraelio atstovus domina ne tik dvišalis bendradarbiavimas su Lietuvos įmonėmis, mokslinių tyrimų organizacijomis bei technologinės pakraipos universitetais. Jie mato daug potencialo įgyvendinant bendrus projektus Europos Sąjungos ir kitose Vidurio ir Rytų Europos šalyse. Be to, Izraelį gali dominti Lietuvos inžinerinės, lazerių pramonės, inovatyvios energetikos, IT sektoriaus potencialas.
Vizito metu Izraelio mokslininkų ir verslininkų delegacija lankysis „Saulėtekio slėnyje“, kur susitiks su mokslo ir technologijų parke įsikūrusiomis įmonėmis, susipažins su Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro veikla.
Tikimasi, kad šis tarptautinis renginys, surengtas bendradarbiaujant Izraelio elektros ir elektronikos inžinierių sąjungai ir Lietuvos ambasadai Izraelyje, ateityje taps tradiciniu regioniniu inžinerinės pramonės renginiu bei paskatins dar glaudesnį Lietuvos ir Izraelio bendradarbiavimą.
Lietuvos ir Izraelio ryšiai pastaraisiais metais įgauna pagreitį: pernai Tel Avive buvo surengtas Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas, šį pavasarį Lietuvoje vyko Izraelio maisto importuotojų vizitas, o šių metų rugsėjo 14–15 d. Vilniuje jau trečią kartą vyks „Life Science Baltics“, kuriame vėl laukiama didelės Izraelio delegacijos. Be to, Lietuvos ir Izraelio mokslininkai jau dabar kartu įgyvendina nemažai mokslinių tyrimų projektų, pradėtas bendradarbiavimas tarp abiejų šalių pradedančiųjų įmonių. Vien šiemet kelios Izraelio IT įmonės atidarė ar planuoja atidaryti savo biurus Lietuvoje, apie 100 Izraelio studentų studijuoja mediciną Kaune.
Ūkio ministerijos informacija