Atsižvelgus į Rusijos vykdomą karinę invaziją į Ukrainą ir iš to kylančias grėsmes šalių nacionaliniam saugumui, Lietuva kartu su Latvija, Estija bei Lenkija nusprendė, griežtinti Rusijos piliečių atvykimo kontrolę. Tam šiandien pritarė LR Vyriausybė.
Vadovaujantis Seimo nutarimu „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ ir Vyriausybės patvirtintais kriterijais, nuo 2022 m. rugsėjo 19 d. į Lietuvos Respublikos teritoriją per visus pasienio kontrolės punktus atvykstantiems Rusijos piliečiams nepaprastosios padėties galiojimo metu bus taikomas individualus sugriežtintas patikrinimas.
Patikrinimo metu bus siekiama įsitikinti, ar Rusijos piliečiai atitinka Vyriausybės patvirtintus kriterijus ir ar jie nekelia grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui, viešajai tvarkai, vidaus saugumui, visuomenės sveikatai ar tarptautiniams santykiams, kaip tai numatyta Šengeno sienų kodekse.
Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, tai – nacionalinio saugumo interesų padiktuotas sprendimas.
„Šių priemonių mus verčia imtis neprognozuojamas ir agresyvus Rusijos elgesys, negalime rizikuoti savo šalies gyventojų saugumu. Rusijos valdžios veiksmai bei kaimyninės šalies gyventojų apklausos, liudijančios, kad didelė dalis Rusijos piliečių remia Rusijos agresiją Ukrainoje, verčia itin rimtai vertinti ne tik Rusijos valdžios veiksmus Ukrainoje, bet ir tiesioginę grėsmę bei galimas rizikas Lietuvos nacionaliniam saugumui. Tikėtina, kad tarp karą Ukrainoje palaikančių Rusijos piliečių yra asmenų, kurie gali tyčia kenkti ir mūsų šalies saugumui, todėl mūsų žinia labai aiški – rūpindamiesi savo žmonių saugumu naudosime visas turimas saugumo stiprinimo priemones, viena jų – nepaprastosios padėties galiojimo metu Rusijos piliečiams taikysime sugriežtintas pasienio patikros procedūras“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Vyriausybės nutarimu patvirtinta, kad per Šengeno išorės sieną į Lietuvą bus įleidžiami tik Rusijos piliečiai ir jų šeimos nariai dėl ypatingų humanitarinių priežasčių, tarptautinius pervežimus vykdančių ekipažų ir įgulų nariai, tranzitu per Lietuvą vykstantys Rusijos diplomatai, asmenys, turintys ES valstybės išduotą leidimą gyventi, taip pat ilgalaikę Šengeno valstybių nacionalinę vizą ar supaprastinto tranzito dokumentą turintys Rusijos piliečiai.
Vidaus reikalų ministerija pabrėžia, kad Lietuva ir toliau dės visas pastangas, kad prieš režimą kovojanti bei taikios kaimynystės siekianti Rusijos pilietinė visuomenė galėtų atvykti ir gauti saugų prieglobstį Lietuvoje.
VRM inf.