Dėl vis dažnėjančių ekstremalių oro reiškinių – stiprių audrų, liūčių ir vėjo gūsių – gyventojams svarbu iš anksto pasiruošti galimoms stichijos pasekmėms. Klimato kaita daro vis didesnį poveikį mūsų kasdienybei, o praėjusių metų audros parodė, kokie svarbūs yra prevenciniai veiksmai.
„Audros ne visada įspėja iš anksto, todėl savalaikis pasirengimas yra būtinas kiekvienam gyventojui, siekiančiam apsaugoti save ir artimuosius. Praėjusių metų patirtis aiškiai parodė, kad net paprastos priemonės, tokios kaip generatorius ar lauko daiktų pritvirtinimas, gali ženkliai sumažinti nuostolius ir apsaugoti turtą. Kviečiame neatidėlioti ir jau dabar imtis konkrečių veiksmų, kurie padės pasiruošti galimoms grėsmėms ir užtikrins didesnį saugumą ekstremalių situacijų metu“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Vansavičius.
Rengiantis galimiems ekstremaliems oro reiškiniams rekomenduojama:
- įsigyti ar nuomotis elektros generatorių. Generatorius padeda išlaikyti būtiniausių prietaisų veikimą nutrūkus elektros tiekimui; Rekomenduojama išsaugoti įsigijimo dokumentus – sąskaitas faktūras ar kvitus, nes tam tikrais atvejais išlaidos gali būti kompensuojamos;
- apsidrausti savo turtą;
- namuose turėti žibintuvėlius ir atsarginius elementus, žvakių bei degtukų;
- turėti priemones maistui pasigaminti dingus elektros energijai;
- turėti geriamojo vandens (3-4 litrai kiekvienam šeimos nariui parai) rezervą ir būtiniausių maisto produktų atsargų, kurių turėtų užtekti bent 72 valandoms.
Audros metu patariama:
- likti namuose ir (ar) kitame pastate (pavyzdžiui: prekybos centre, darbe ir pan.), uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų;
- pasirūpinti naminių gyvūnų saugumu;
- išjungti pagrindinius elektros jungiklius;
- neliesti elektros įrenginių ar laidų drėgnose vietose;
- jeigu audra užklupo lauke, nestovėkite po aukštais medžiais, prie reklamos stendų, elektros linijų, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Nebūkite atvirose vietose, prie vandens telkinių ar juose;
- jei audra užklupo vairuojant, išlikite itin atidūs ir laikykite abi rankas ant vairo. Jei įmanoma, sustokite saugioje vietoje;
- automobilį statykite atokiau nuo didelių medžių;
- surinkite kilnojamus daiktus iš kiemo, balkono ar terasos, ypač batutus. Jei to padaryti neįmanoma – pasirūpinkite, kad jie būtų saugiai pritvirtinti.
Gyventojams taip pat primenama, kad nutrūkus elektros tiekimui 72 valandas ir ilgiau yra galimybė kreiptis dėl kompensacijos į ESO, kurie vadovaudamiesi teisės aktais gali išmokėti kompensaciją.
Jeigu po praūžusios audros pastebėjote nutrūkusį elektros laidą, jokiu būdu jo nelieskite ir neprieikite arčiau nei 8 metrai. Nemėginkite patys laido nustumti pagaliu ar kokiu nors kitu daiktu. Kuo greičiau apie tai informuokite ESO nemokamu telefonu 1852 arba užregistruokite sutrikimą interneto svetainėje eso.lt.
Labai svarbu sekti orų prognozes ir oficialius perspėjimus iš patikimų šaltinių, tokių kaip Valstybinė hidrometeorologijos tarnyba ar savivaldybės informaciniai kanalai.
Ar turite savo išmaniuosiuose telefonuose aktyvuotą įspėjamųjų pranešimų funkciją?
Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema (GPIS) informuoja gyventojus apie ekstremalias situacijas ir grėsmes, tokias kaip audros ar kiti pavojai. Norint gauti šiuos svarbius įspėjimus, būtina įsitikinti, kad jūsų telefone yra tinkamai nustatyti atitinkami pranešimų gavimo nustatymai. Kaip savo telefone nustatyti perspėjimo pranešimų funkciją, galite rasti čia.
Taip pat kviečiame gyventojus būti dėmesingiems vieni kitiems – pasidomėti vyresnio amžiaus ar negalią turinčių kaimynų poreikiais, padėti jiems pasiruošti ar suteikti pagalbą ištikus nelaimei.
Iš anksto pasiruošę gyventojai gali apsaugoti savo sveikatą, turtą ir padėti bendruomenei greičiau atsigauti po gamtos stichijos. Raginame nelaukti paskutinės minutės – pasiruošimas šiandien gali išgelbėti rytoj.
Daugiau informacijos apie pasiruošimą ekstremalioms situacijomis galima rasti Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje LT72.lt. Norintiems informaciją pasiekti greitai ir patogiai, kviečiame atsisiųsti mobiliąją programėlę „LT72“ – tai galite padaryti apsilankę elektroninėse parduotuvėse App Store ir Google Play.