Šiandien, gruodžio 13 d., vyko Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriuo metu teikti svarstyti ir priimti sprendimų projektai švietimo, viešojo transporto, heraldikos, bendradarbiavimo, sveikatos, infrastruktūros, biudžeto, socialinių reikalų srityse.
Posėdžio pradžioje svarstyti Tarybos opozicijos teikti klausimai
Centro dešinės koalicijos frakcijos seniūnas Gediminas Kazėnas teikė Tarybai svarstyti sprendimo projektą dėl Vilniaus rajono savivaldybės kapinių tvarkymo taisyklių (toliau – taisyklės) patikslinimo. Buvo siūloma panaikinti punktą, numatantį kad leidimas laidoti neišduodamas mirusiųjų palaikams laidoti, kurie gyveno ne Vilniaus rajono savivaldybės atitinkamos seniūnijos teritorijoje ir neturėjo šeimyninių kapaviečių ar palaidotų giminių Vilniaus rajono savivaldybės atitinkamos seniūnijos teritorijoje esančiose kapinėse. Tarybos narių balsų dauguma siūlomam projektui nebuvo pritarta.
Taip pat nepritarta sprendimo projektui, kuriuo buvo norima aiškiau įvardinti viešojo transporto vairuotojų teises ir pareigas, ypač kalbant apie muzikos klausymąsi, kuri kai kuriems keleiviams būna nepriimtina.
Siekiant padidinti ikimokyklinio ugdymo prieinamumą Maišiagalos seniūnijoje valstybine lietuvių kalba, Centro dešinės koalicijos frakcijos seniūnas Gediminas Kazėnas pasiūlė perkelti į Maišiagalos kun. Juzefo Obrembskio gimnaziją ikimokyklines grupes iš Maišiagalos darželio-lopšelio, tam kad atsilaisvintų dvi grupės Maišiagalos darželyje-lopšelyje ir būtų sudarytos sąlygos priimti ten eilėje laukiančius vaikus lietuvių ugdomąja kalba. Tarybos narių balsų dauguma siūlomam projektui nebuvo pritarta.
Centro dešinės koalicijos frakcijos narys Jonas Vasiliauskas pateikė sprendimo projektą, numatantį nuo 2024 m. vasario mėn. 1 d. Vilniaus r. Sudervės Mariano Zdziechovskio pagrindinės mokyklos Rastinėnų pagrindinio ugdymo skyriuje steigti ikimokyklinio ugdymo grupę lietuvių ugdomąja kalba. Šiuo metu Rastinėnų pradinio ugdymo skyriuje yra mokomi didelių ir labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių dėl intelekto ir (ar) įvairiapusių raidos sutrikimų, kurio derinio dalis yra intelekto sutrikimas, turintys mokiniai lietuvių ir lenkų ugdomosiomis kalbomis.
Tarybos narių nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė, vieni sutiko, kad Rastinėnų skyriuje galima būtų steigti naujas ikimokyklinio ugdymo grupes, kiti visgi nepritarė tam, motyvuodami, kad specialiųjų ugdymosi poreikių vaikai reikalauja ypatingo dėmesio ir darbuotojų pagalbos. Tarybos narių balsų dauguma siūlomam projektui nepritarta.
Vilniaus rajono savivaldybės tarybai Centro dešinės koalicijos frakcijos narys Stasys Mušeikis teikė svarstyti naują tvarkos projektą dėl vaikų priėmimo į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes, kurioje siekiama sutrumpinti iki vienerių metų vieno iš tėvų ir vaiko deklaruotos gyvenimo vietos laikotarpį, suteikiant pirmenybę skirti vaikui vietą į prašyme pasirinktą švietimo įstaigą. Šiuo metu galiojančioje tvarkoje numatyta, kad vienas iš tėvų ir vaikas Vilniaus rajone turi būti deklaruotas ne mažiau kaip 2 metai iki vaiko priskyrimo į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes.
Pasak S. Mušeikio, šio sprendimo projektu siekiama lygiateisiškumo, nediskriminavimo principų užtikrinimą įgyvendinant priėmimo tvarkos aprašo nuostatas. Taip pat siekiama didinti priėmimo sąlygų patrauklumą rajone gyvenančioms šeimoms. Sprendimo projektui tarybos narių balsų dauguma nepritarta.
Švietimo taryba – įrankis visuomenės įtraukčiai į švietimo politiką Vilniaus rajone
Siekiant didesnės visuomenės įtraukties į švietimo politiką Vilniaus rajone, geresnės sprendimų priėmimo kokybės ir daugiau inovatyvių sprendimų, Tarybai pateiktas projektas dėl Vilniaus rajono savivaldybės švietimo tarybos įsteigimo.
Pasak Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno Ruslano Baranovo, Švietimo taryba skatintų visuomenės dalyvavimą formuojant savivaldybės švietimo politiką, taip pat būtų atstovaujama mokiniams, mokytojams, tėvams (globėjams, rūpintojams), socialiniams partneriams, švietimo teikėjams ir asociacijoms.
Švietimo tarybą sudarytų mokinių savivaldos, Švietimo, Kultūros, sporto ir turizmo skyriaus, švietimo įstaigų, Lietuvos švietimo darbuotojų, visuomenės, universitetų, švietimo įstaigų tarybos ir kt. atstovai, vicemeras.
„Švietimo taryba, subūrusi skirtingų institucijų atstovus, analizuos, kaip vykdoma bendroji švietimo politika, teiks nuomonę apie švietimo politikos strateginius tikslus ir pažangos uždavinius, įgyvendinamas priemones ir projektus, telks visuomenę jiems siekti“, – sakė R. Baranovas.
Projektui pritarta vienbalsiai. Sprendimo projektas bus svarstomas Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitete.
Pritarta Pagirių seniūnijos iniciatyvai kurti Pagirių herbą
Dar viena Vilniaus rajono gyvenvietė išreiškė iniciatyvą sukurti skiriamąjį simbolį – herbą ir vėliavą. Tarybos nariai pritarė Vilniaus rajono Pagirių seniūnijos iniciatyvai sukurti Pagirių herbo etalono, herbinės vėliavos ir antspaudo projektus.
Pagirių gyvenvietės heraldikoje siūloma naudoti raudoną arba žalią herbo skydą sidabriniu kairiuoju šonu, iš kurio išauga žydinčios obels arba sidabrinė liepos šakelė, kuri primena raidę „P“ – pirmąją Pagirių kaimo pavadinimo raidę. Šakelė turi ne tik tiesioginę asociaciją su kaimo pavadinimu „Pagiriai“ (kaimas prie girios), bet ir papildomą simbolinę prasmę – žydinčios obels šakelė įprasmina augančią ir besivystančią Pagirių kaimo bendruomenę, liepa yra kaimo bendruomenės simboliu. Sidabrinis kairysis šonas arba banguota juosta simbolizuoja per Pagirius tekantį Vokės upelį. Taip pat kituose herbo eskizuose siūloma panaudoti tarako – totorių simbolį (šalia Pagirių, Keturiasdešimties totorių kaime yra įsikūrusi totorių bendruomenė) arba septyniakampę žvaigždę, simbolizuojančią apsukrumą; pilkasis garnys – simbolizuoja vandens paukščių populiacijas, gyvenančias prie Lietuvos upių ir upelių.
Herbo spalvų santykis kartoja Lietuvos Respublikos ir Vilniaus miesto herbų spalvas, nes Pagirių kaimas ribojasi su Vilniaus miestu ir palaipsniui tampa vilniečių dažnai pasirenkama gyvenama vieta. Heraldikoje sidabras reiškia vandenį, tyrumą, dorą, ištikimybę. Raudona spalva heraldikoje reiškia drąsą ir meilę.
Artimiausiu metu bus kreiptasi į Lietuvos heraldikos komisiją su prašymu dėl Vilniaus rajono Pagirių heraldikos elementų kūrimo inicijavimo.
Komisija įvertins pirminius herbo etalono eskizus. Priimant sprendimą, atsižvelgiama ir į Pagirių bendruomenės nuomonę.
Pritarta bendradarbiavimui su Vilniaus universitetu
Vilniaus rajono savivaldybė toliau plečia partnerystės su šalies aukštosiomis mokyklomis sąrašą ir šį kartą Taryba galutinai patvirtino bendradarbiavimo su Vilniaus universitetu sutarties projektą.
Pasirašius šią sutartį, bus plėtojamas Vilniaus universiteto ir Vilniaus rajono savivaldybės bei jai pavaldžių įstaigų abipusiai naudingas bendradarbiavimas, siekiant glaudesnės partnerystės studijų, studentų praktikos, bendrų projektų, žinių pasidalijimo ir kitais klausimais.
Primename, kad Savivaldybė šiemet jau pasirašė bendradarbiavimo sutartis su Vilniaus Gedimino technikos bei Mykolo Romerio universitetais.
Steigiamas Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centras
Tarybos nariai pritarė siūlymui steigti Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centrą funkcinio bendradarbiavimo būdu, kurio veikloje dalyvaus ir teiks Sveikatos centrui priskiriamas teikti sveikatos priežiūros paslaugas: VšĮ Vilniaus rajono centrinė poliklinika, VšĮ Nemenčinės poliklinika, UAB „Riešės šeimos klinika“, V. Staliulionienės BPG kabinetas, UAB „RVL klinika“, VšĮ Centro poliklinika ir BĮ Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.
„Šiuo centru siekiama, bendradarbiaujant sveikatos priežiūros įstaigoms, užtikrinti Vilniaus rajone gyvenantiems pacientams prieinamas ir kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, gerinti jų sveikatą. Sveikatos centre turės būti sudaroma galimybė pacientams gauti valstybės laiduojamas (nemokamas) sveikatos centro asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Be to, įkūrus Sveikatos centrą, Vilniaus rajone papildomai bus teikiamos ambulatorinės ankstyvosios intervencijos paslaugos besilaukiančioms šeimoms ir vaikams iki 2 metų amžiaus, ambulatorinės vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos, dienos chirurgijos paslaugos bei bus organizuojamas pacientų pavėžėjimas iki gydymo įstaigos“, – anksčiau yra sakęs Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič.
Kiti priimti sprendimai
Patvirtinta Sutikimų naudotis Vilniaus rajono savivaldybės vietinės reikšmės viešaisiais keliais važiuojant didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis išdavimo tvarka.
Naudotis Vilniaus rajono savivaldybės vietinės reikšmės viešaisiais keliais važiuojant minėtomis transporto priemonėmis galima bus tik gavus Vilniaus rajono savivaldybės mero sutikimą. Prašymas pateikiamas Vilniaus rajono savivaldybės administracijai raštu, paštu ar elektroniniais paštais [email protected] ir [email protected] arba per elektroninių ryšių priemones www.epaslaugos.lt. Taip pat keičiasi įkainiai už paslaugų suteikimą. Sprendimas įsigalios nuo 2024 m. sausio 1 d.
Posėdžio metu Tarybos nariai pritarė Vilniaus miesto savivaldybės ir Vilniaus rajono savivaldybės bendradarbiavimo sutarčiai dėl visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo.
Taip pat pritarta padidinti ir patikslinti Vilniaus rajono savivaldybės 2023 metų biudžetą.
Tarybos posėdžio pabaigoje pritarta sprendimui, kuriuo nustatomi maksimalūs socialinės globos išlaidų finansavimo dydžiai: tėvų globos (rūpybos) netekusiam vaikui – 2 542,75 Eur per mėnesį; vaikui su negalia ir vaikui, turinčiam emocijų ir elgesio sutrikimų – 2 667,06 Eur per mėnesį.
Apie šiuos ir kitus tarybos posėdžio metu priimtus ir gyventojams aktualius sprendimus informuosime artimiausiu metu savivaldybės svetainėje www.vrsa.lt.
Primename, kad tiesiogiai tarybos posėdžius galite stebėti ir vėliau įrašus peržiūrėti Vilniaus rajono savivaldybės YouTube kanale ir Facebook paskyroje. Tarybos posėdžio transliacijos yra verčiamos į gestų kalbą. YouTube kanale taip pat transliuojami visų komitetų posėdžiai ir saugomi jų įrašai.
Šaltinis vrsa.lt