NT vystymo bendrovės „Darnu Group“ statomas rajonas „Sakai“ pretenduoja tapti pirmuoju gyvenamuoju NT projektu Baltijos šalyse, gausiančiu naujos statybos BREEAM „Excellent“ įvertinimą. Tai vienas aukščiausių BREEAM vertinimo sistemos laiptelių, indikuojančių mažą pastatų poveikį aplinkai. Šiuo metu Baltijos šalyse nėra nė vieno gyvenamojo NT projekto, turinčio tokį aukštą įvertinimą.
„Projektą „Sakai“ vystome gamta itin turtingoje vietoje – Neries pakrantėje, greta Karoliniškių draustinio, todėl nuo pat projekto pradžios kėlėme sau užduotį daryti kuo mažesnį poveikį aplinkai. Siekiame ambicingo BREEAM naujos statybos kategorijos sertifikato „Excellent“ lygio. Tai – penktas iš šešių sertifikavimo lygių laiptelių. Šiuo metu Baltijos šalyse sertifikuotų gyvenamųjų NT projektų pasiektas aukščiausias įvertinimas naujos statybos kategorijoje – trečias („Good“) lygis“, – sako Mykolas Čiplys, „Darnu Group“ pardavimų ir nuomos vadovas.
Jis priduria, kad tvarūs sprendimai svarbūs ne tik siekiant minimizuoti poveikį aplinkai, bet ir pasiūlyti praktines vertes pirkėjams, kurių naudą jie gali pajusti tiek būsto įsigijimo procese, tiek jame jau gyvenant.
Vertinimų bendrovės „SEES Group“ vadovas Kęstutis Kvietkauskas pažymi, kad siekiant gauti BREEAM sertifikatą, tvarumas svarbus visuose pastato gyvavimo etapuose – nuo projektavimo ir statybos iki pastato eksploatavimo.
„Sertifikuojant vertinamas pastato poveikis aplinkai per jo energijos, vandens vartojimo efektyvumą, patalpų oro kokybę bei bendrą poveikį. Kuo įvertinimo laiptelis aukštesnis, tuo didesnį pastato tvarumą bei kokybę jis indikuoja“, – pasakoja pastatų sertifikavimo ekspertas.
Tvarumas atsispindi ir sąskaitose
Pasak K. Kvietkausko, pagrindinis BREEAM tikslas – mažinti CO2 emisijas, susidarančias pastato gyvavimo etape, tačiau toks siekis eina koja kojon su energinio efektyvumo aspektu, pastebimai sumažinančiu gyventojų patiriamas išlaidas ilguoju laikotarpiu.
„Daugiausia CO2 emisijų sukuriama iš energijos vartojimo, todėl dar pastato projektavimo etape ieškoma būdų, kaip jį sumažinti. Pagal skaičiuojamąjį energinį dinaminį modelį, „Darnu Group“ namai, palyginti su norminiu A++ klasės pastatu, dėl sandarių aukštos kokybės fasado sistemų, inžinerinių sprendimų, automatizuotų apšvietimo ir kitų technologijų, sugeneruos 12,5 proc. mažiau CO2 ir bus 5,6 proc. energiškai efektyvesni. Toks pastato energinio efektyvumo lygis praktiškai labiausiai pasijus per mažesnes energijos sąnaudas“, – pažymi K. Kvietkauskas.
Siekdamas energinio efektyvumo skirtumus iliustruoti dar aiškiau, ekspertas atkreipia dėmesį į tai, kad, palyginti su senos statybos nerenovuotu daugiabučiu, A++ klasės pastatas gali vartoti iki 8 kartų mažiau šilumos energijos ir sugeneruot iki 10 kartų mažiau CO2.
Tausoti išteklius bei mažinti eksploatacijos išlaidas BREEAM „Excellent“ sertifikatu įvertintuose namuose gyventojams padeda ir efektyvaus vandens naudojimo sprendimai.
Kaip pažymi K. Kvietkauskas, tokio vertinimo siekiančiuose pastatuose skatinama naudoti vandenį tausojančius įrenginius, kurie leidžia vandens naudojimą, lyginant su norminiu pastatu, mažinti nuo 12,5 proc. iki 55 proc. Prie efektyvumo prisideda vandens nuotėkio prevencijos sprendimai, maksimalų vandens srautą ribojantys įrenginiai bei technologijos. Konkrečiu atveju „Sakų“ projekte iškeltas tikslas – bendrų poreikių vandens naudojimą mažinti iki 55 proc.
Užtikrina aukštą gyvenimo kokybę
Gyvenimas BREEAM sertifikuotame pastate, kaip pastebi K. Kvietkauskas, ne tik padeda taupyti eksploatacinius kaštus, bet ir prisideda prie didesnės gyvenimo kokybės.
„Sertifikuojant pastatą, vertinama oro kokybė patalpose – į patalpų vidų patenkančio oro kiekis ir jame esančių kenksmingų dalelių koncentracija, vengiama oro paėmimo angos, esančios netoliese taršos šaltinių. Tuo metu „Sakų“ projekte papildomai siekiama ir didelio kiekio natūralios šviesos. O tai leidžia ne tik sumažinti energijos sąnaudas apšvietimui, bet ir prisideda prie regos pailsinimo, geresnės psichikos sveikatos, miego kokybės“, – kalba K. Kvietkauskas.
Sertifikuojant pastatus tikrinamas ir jų šiluminis komfortas – siekiama, kad gyventojams šiluminiu atžvilgiu būtų užtikrinta komfortiška aplinka visais metų laikais. Be to, vertinama ir pastato aplinka, jos želdinimas, tai, ar projektas išlaiko, ar netgi pagerina biologinę įvairovę sklype. Todėl formuojant „Sakų“ projekto želdynus vien pirmojo etapo metu bus pasodinti tūkstančiai įvairiausių augalų ir apželdinta 2,74 ha (60 proc.) projekto teritorijos.
Galiausiai, BREEAM siekia, jog gyvenamasis projektas atlieptų skirtingų žmonių poreikius. Pasak K. Kvietkausko, analizuojama, kiek pastatai ir jų aplinka yra patogi įvairaus amžiaus, fizinio pasirengimo žmonėms, tėvams su mažais vaikais ar gyventojams, turintiems įvairias negalias.
Palankesnės finansavimo sąlygos
Kaip pastebi K. Kvietkauskas, statytojams siekti aukštą pastato tvarumo bei energinio naudingumo lygį indikuojančio BREEAM įvertinimo, o pirkėjams – prioretizuoti pastatą su aukštu energinio naudingumo lygio vertinimu aktualu ir dėl to, kad finansinės institucijos ir vieniems, ir kitiems taiko palankesnes sąlygas.
„Dalis finansinių institucijų Lietuvoje taiko palankesnes palūkanų normas ne tik energiškai naudingų pastatų statytojams, bet ir tokiuose pastatuose būstą ketinantiems įsigyti gyventojams. Kai kurios bendrovės gyventojams siūlo specialias sąlygas kintamai palūkanų normai bei paskolos administravimo mokesčiui“, – teigia K. Kvietkauskas.
Priklausomai nuo paskolos ir pradinio įnašo dydžio bei paskolos laikotarpio, net 0,1 proc. mažesnės paskolos palūkanos gali reikšti kelių tūkstančių eurų santaupas per visą paskolos laikotarpį.
Pasak jo, tokios palankesnės finansavimo sąlygos bei finansinių institucijų požiūris į tvarų būstą aktualus ne tik trumpuoju, bet ir ilguoju laikotarpiu. Mat, anot K. Kvietkausko, tvarus būstas pasižymi didesniu likvidumo potencialu ir galimu didesniu jo kainos augimu.
„Darnu Group“ iliustracijos