Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai atlikdami archeologinius tyrimus Gedimino kalno aikštelėje aptiko kelių mirusiųjų palaikų. Pagal pirminius duomenis vienas iš mirusiųjų galimai yra 1863 m. sukilimo vadas Zigmantas Sierakauskas.
Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologas Valdas Steponaitis pasakoja, jog siekiant patvirtinti mirusiųjų tapatybes yra naudojamasi istoriniais duomenimis bei radiniais mirusiųjų kapuose, o vėliau visa antropologinė medžiaga bus atiduodama į Vilniaus universiteto medicinos fakulteto antropologijos katedrą, tolimesniam antropologų tyrimui.
21 Sukilėliai, o tarp jų ir sukilėlių vadas Zigmantas Sierakauskas, buvo nužudyti 1863–1864 m. Vilniuje, Lukiškių aikštėje. Žinoma, kad dalis buvo nušauti, o dalis pakarti. Vėliau palaikai pervežti ant dabartinio pilies kalno (caro laikas šioje vietoje buvo caro tvirtovė) ir paslėpti tolimiausioje tvirtovės vietovėj – kalno viršuje, vietoje, kuri kariniais tikslais jau buvo neeksploatuojama.
Zigmanto Sierakausko tapatybę liudija ant vieno iš mirusiųjų dešinės rankos bevardžio piršto rastas žiedas. Ant vidinės žiedo pusės buvo išgraviruotas „Zygmund Apolonija 11 Sierpnia / 30 Lipca 1862 r.“. Zygmund – tai paties sukilimo vado vardas, toliau parašytas jos žmonos vardas – Apolonija. Taip pat išgraviruota data pagal du skirtingus kalendorius: rugpjūčio 11 diena bei liepos 30 d., šalia jųdviejų sutuoktuvių metai – 1862. Dar vienas įrodymas – atitinkantis Zigmanto Sierakausko nugaros kaulo sužeidimas.
Didelė dalis Mirusiųjų palaidoti netvarkingai, nepagarbiai. Kai kurių rankos surištos už nugaros, įskaitant Zigmantą Sierakauską, kai kurie paguldyti ant šono. Trijuose kapuose mirusieji palaidoti po du, kūnai apipilti kalkėmis. Pasak archeologo Valdo Steponaičio, tai padaryta dėl saugumo sumetimų.
Šie septyni palaikai buvo atrasti antrojo archeologinių tyrimų etapo metu, o pirmojo etapo metu buvo atrasti keturių mirusių vyrų palaikai. Remiantis turimais duomenimis, iš viso tikimasi rasti dvidešimt vieno sukilėlio palaikus.
Zigmanto Sierakausko palaikai šiuo metu saugomi Lietuvos nacionalinio muziejaus saugykloje.
Parengė Deimena Šalaševičiūtė