Liepos 6 d. popietę Jašiūnuose vėl skambėjo aukščiausio lygio muzika – prasidėjo jubiliejinis X-asis festivalio „Muzika Jašiūnų dvare“ sezonas. Pirmasis koncertas pagerbė vieną iškiliausių Lietuvos menininkų – Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, kurio 150-osios gimimo metinės įkvėpė muzikinei kelionei per garsus, vaizdus ir emocijas.
Koncertas „Giesmė M. K. Čiurlioniui – 150“, skirtas reikšmingai M. K. Čiurlionio sukakčiai, buvo tikra meno puota. . Scenoje pasirodė išskirtinis Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis „Musica Humana“, kuriam pritarė išskirtiniai solistai: sopranas Dovilė Kazonaitė, pianistė Sonata Alšauskaitė, fleitininkė Ieva Kuprevičiūtė ir Motiejus Bazaras, grojęs retu, beveik mistišku instrumentu – martenotu. Jo skambesys, balansuojantis ant realybės ir sapno ribos, puikiai rezonavo su Čiurlionio, garsų tapytojo ir vaizdų kompozitoriaus, dvasiniu pasauliu.
Renginio vedėjas taikliai apibendrino menininko genialumą, jog Čiurlionis gebėjo girdėti vaizdinį ir matyti garsą. Iš tiesų, tądien muzika prisipildė spalvų, o spalvos suskambo. Koncerto programoje žiūrovai išgirdo ne tik Čiurlionio kompozicijas, bet ir jo amžininkų čeko Bohuslavas Martinů ir prancūzo Claude’as Debussy, žymiojo kino muzikos kūrėjo Ennio Morricone, šiuolaikinių lietuvių kompozitorių muziką.
Neįmanoma nepastebėti, kad kasmet festivalis vis populiarėja. Į Jašiūnus atvažiuoja žiūrovai iš visos Lietuvos. Juos traukia ne tik aukšto lygio koncertai, bet ir nepakartojama atmosfera. Žmonės įsitaiso pievelėje, atveža savo išlankstomu kėdžių, atvyksta šeimomis, net su keturkojais draugais. Šis muzikinis įvykis ne tik žavi, bet ir integruoja, leidžia klausytis meno būnant arčiau gamtos. Į Koncertą atvykęs Šalčininkų rajono vicemeras Valdemar Sliževski pabrėžė tai kreipdamasis į žiūrovus.
– Šis renginys yra labai svarbus ne tik Jašiūnams, bet ir visam Šalčininkų rajonui. Festivalis suburia muzikos mylėtojus iš skirtingų Lietuvos kampelių, o Balinskių rūmai tampa kultūros ir dvasinio dialogo centru. Tai mūsų tapatybės, istorijos ir Šalčininkų rajono svetingumo vizitinė kortelė, – pasakė vicemeras Vademar Sliževski.
Šalčininkų kultūros centro direktorės Gražinos Zabarauskaitės nuomone, jubiliejinis festivalio sezonas rodo, jog muzikinė tradicija Jašiūnuose giliai įsišaknijo rajono gyventojų ir svečių širdyse.
– Galime tuo didžiuotis. Tai motyvacija ateities darbams, – sako direktorė Gražina Zabarauskaitė.
Svarbu paminėti, kad visą festivalį su aistra ir didžiuliu įsitraukimu kuruoja Kristina Šimelevič, Kultūros centro projektų koordinatorė.
– Viso Šalčininkų kultūros centro kolektyvo darbo ir vizijos dėka festivalis „Muzika Jašiūnų dvare“ kasmet plečiasi, pelnydamas vis didesnį pripažinimą ir vis daugiau ištikimų žiūrovų, – apibendrina direktorė Gražina Zabarauskaitė.
Sunku su tuo nesutikti. Festivalis tapo Šalčininkų kultūros centro ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos sėkmingo bendradarbiavimo vaisiumi. Tai ne tik koncertų ciklas – tai gyva susitikimų, įkvėpimo ir meninio dialogo erdvė, o Jašiūnai kasmet vis labiau nusipelno kultūrinės Pietryčių Lietuvos širdies titulo.
Liepos 6 d. prasidėjęs festivalis žada nepaprastai muzikinį sezoną: jeigu sekmadienio popietė buvo tik įvadas, tai per kitus koncertus mūsų laukia tikras pojūčių festivalis!
Festivalį organizuoja: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras ir Lietuvos nacionalinė filharmonija
Festivalį finansuoja: Šalčininkų rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba. Varšuvos kamerinės operos senovinių instrumentų orkestro „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense“ koncerto garbės globėjas yra Mazovijos vaivadijos maršalka Adamas Struzikas. Koncertą „Eine Kleine Nachtmusik ir …“ finansuoja Mazovijos vaivadijos savivaldybė.
Informacinis rėmėjas: TVP Wilno, Radijas „Znad Wilii“.