Penktadienio vakarą miesto Rotušėje skambėjo iškilmingos fanfaros – Viktoro ir Danguolės Butkų šeimai įteiktos Vilniaus garbės piliečių regalijos. Garbės piliečiai kasmet skelbiami jau daugiau kaip du dešimtmečius, pagerbiant miestą labiausiai garsinančius, Vilniui nusipelniusius žmones.
„Jūs esate visiems pavyzdys ir įkvėpimas, turite svarbią misiją. Meno kolekcija ir nauja meno erdvė – dovana miestiečiams, jų augimui ir ugdymui. Tai didžiulis turtas ir meilės aktas miestui. Kad jauni žmonės užaugtų laisvi, išsilavinę, turi pažinti meną, būti kritiški, išmintingi, laisvesni. Jūsų mecenatystės aktas labai prie to prisideda. Visų vilniečių vardu dėkoju už MO misiją, kurią remsime – kartu auginsime meno talentus, kurie brangins laisvę ir garsins modernaus Vilniaus vardą pasaulyje“, – sveikino miesto meras Remigijus Šimašius.
Atsiimdamas garbės piliečio apdovanojimą, Viktoras Butkus daug juokavo apie tai, kad tai buvo jau ketvirtas bandymas tapti garbės piliečiu: iki tol buvo padaręs mokslininko karjerą – gavo Nacionalinę premiją, profesoriaus vardą ir pan., tuomet iš mokslo padarė verslą – gavo Prezidento Valdo Adamkaus ordiną, vėliau sutvarkė ligoninę, o MO muziejus buvo labiausiai popsinis projektas – ir buvo pastebėtas.
„Dažniausiai mūsų klausia: kaip tapti sėkmingu, kaip uždirbti iš savo sėkmės daug pinigų, ir kodėl muziejus? – Atsakau: turėti mylimą darbą, dirbti po 14 val. per parą ir nepastebėti, kaip tas laikas praeina, o kai daug dirbi – pinigai iš kažkur ateina. O po to galvoji – ar tau viso to reikėjo? Ir norisi išsivaduoti, pasukti dar nebandytais keliais – ką mes su Danguole ir padarėme. Bet tai jau buvo ne investicija į save, o išvesticija. Ką aš gavau iš to: vertėjo išleisti 20 mln. ir šiandien matyti, kaip vaikučiai šiuolaikinio meno muziejuje lygiai kaip Europoje, Brazilijoje ar Amerikoje mokosi šiuolaikinio meno, atidžiai klausosi ir smagiai žaidžia MO muziejuje“, – sakė V. Butkus.
Į iškilmingą ceremoniją rinkosi anksčiau miesto garbės piliečiais tapę garbūs vilniečiai, Nacionalinių muziejų, meno galerijų atstovai. Specialiai šiai ceremonijai buvo sukurtas muzikos ir vaizdo performansas „Mo‘dern“.
Su MO įsikūrimu Vilnius atrado labai ryškų meno miesto veidą – atvirą, estetišką, šiuolaikišką.
Menotyrininkė Monika Krikštopaitytė kalbėdama apie garbės piliečius Butkus sakė: „Jų istorijoje svarbiausia yra pagarba savo artimui, noras pažinti ir sugebėjimas pasidalinti su kitais. Tęsdami garbingą mecenatystės tradiciją, V. ir D. Butkai duoda mums ir žmogiškumo pamoką – esame visi svarbūs, mūsų visų istorija svarbi visiems, ir reikia tai branginti. Dabar mūsų pareiga ir eilė rūpintis tuo toliau. Didžiuojuosi, kad Vilnius juos atpažino kaip savus.“
Mero menėje pasirašydami garbės piliečių knygoje Danguolė ir Viktoras Butkai įrašė: didžiuojamės būdami Vilniečiais!
Nuo praėjusių metų pabaigoje įvykusio muziejaus atidarymo iki šiol matomas didelis susidomėjimas ekskursijomis, intensyviai naudojamasi e-gidu. Muziejus vertinamas kaip įkvepianti erdvė pažinti naujus dalykus, pabendrauti, susitikti su kūrėjais ir meno kūriniais, kurie lankytojams siūlo kitus požiūrio kampus ir patirtis. Rengiamos parodos vis dažniau atrandamos platesnės auditorijos kaip aktuali forma, kviečianti mąstyti, diskutuoti, kelti klausimus. MO muziejus mielai prisijungė prie savivaldybės inicijuotos akcijos SU-MENĖK
Vilniaus miesto garbės piliečio vardas – aukščiausias įvertinimas, kurį miestiečiai gali inicijuoti ir suteikti asmenybėms už miestui ir Lietuvai reikšmingus darbus. Garbės piliečio vardas suteikiamas nuo 1996-ųjų. Garbės piliečiais išrinkti: Ronaldas Reiganas, Jon‘as Boldvin‘as Hanibalson‘as, Kazimieras Vasiliauskas, Mstislavas Rostropovičius, Dennis‘as Haster‘as, Česlavas Milošas, Justinas Marcinkevičius, Zbignevas Bžezinskis, Jonas Kubilius, Algirdas Kaušpėdas, Tomas Venclova, Šimonas Peresas, Algirdas Mykolas Brazauskas, Algimantas Nasvytis, Samuelis Bakas ir kt.
Vilniaus miesto savivaldybės informacija