Gaminančių elektros vartotojų skaičius Lietuvoje mažiau nei per metus išaugo dvigubai ir jau perkopė 30 tūkstančių, rodo naujausi bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenys. Bendra gaminančių vartotojų ir nutolusių gaminančių vartotojų įrengtoji galia jau siekia 423 MW.
Šiuo metu nuosavas saulės elektrines turi 30,64 tūkst. vartotojų. Absoliuti dauguma gaminančių vartotojų naudojasi valstybės skiriama parama – iki 323 eurų 1 kW. Valstybei nuo 2020 m. gyventojams išmokėjo beveik 40 mln. paramos saulės elektrinėms, o gaminančių vartotojų skaičius dvejus metus iš eilės auga dvigubai. Palyginimui, dar pernai šis skaičius buvo perpus mažesnis – 14,281 tūkst., 2020 m – 8,64 tūkst.
„Naudodamiesi parama saulės elektrinėms, gyventojai ne tik susimažina sąskaitas, bet ir didina energetikos sektoriaus nepriklausomybę nuo energetinių išteklių kainų rinkose bei mažina CO2 išmetimą. Tai tvarus sprendimas, sparčiai artinantis mus prie tikslo, kad jau 2030 metais kas trečias namų ūkis elektrą gamintųsi pats ir būtų energetiškai savarankiškas“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
Vien šiemet nuosavas saulės elektrines įsirengė arba įsigijo 11,4 tūkst. vartotojų. Pastaruoju metu vidutiniškai per savaitę šalyje įrengiama per 350 saulės elektrinių, kurių vidutinis dydis yra 11 kW. Daugiausia gaminančių vartotojų šiuo metu yra Vilniaus, Kauno ir Marijampolės miestuose.
Saulės elektrinę galima įsirengti tiek savo vartojimo vietoje (pvz., ant stogo ar sklype), tiek įsigyti nutolusią saulės elektrinę.
Gaminančiu vartotoju tapti gali tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Šiuo metu gyventojai turi įsirengę namuose 22 339 saulės elektrines, o 6 126 namų ūkiai elektrą gaminasi nutolusiuose parkuose. 1 539 saulės elektrines įsirengusios įmonės, o 637 juridiniai asmenys turi saulės elektrines parkuose.
Bendra gaminančių vartotojų ir nutolusių gaminančių vartotojų įrengtoji galia jau siekia 323 MW. Energetikos ministerija planuoja, kad iki 2025 metų saulės elektrinių įrengtoji galia siektų 1 GW.
Pranešimas spaudai.