Kadaise aukšta mūrine tvora aptvertame pastate, kuriame buvo internatinė mokykla, o šiandien įsikūrusi parodų erdvė „Istorijų namai“ atidaryta Artūro Morozovo fotografijų paroda-manifestas „Tada, kai pamačiau Tave“.
Parodos iniciatoriai – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba bei globos centrus vienijantis tinklas „Vaikai yra vaikai“. Atidarymo vakare dalyvavo globėjų šeimos, kurių kasdienybę savo nuotraukose atspindėjo parodos autorius Artūras Morozovas.
„Menas visada leisdavo mums jautriai pažvelgti į svarbius visuomenei klausimus. Paroda „Tada, kai pamačiau Tave“ taip pat kviečia mus pažvelgti į globojamų vaikų ir juos priėmusių šeimų pasaulį. Tai ne tik fotografijos – tai tikros istorijos, emocijos, prisiminimai ir gyvenimo pamokos, kurios atskleistos su didžiuliu jautrumu ir pagarba. Šios fotografijos mums primena, kaip svarbu yra suteikti meilę, globą ir saugumą tiems, kuriems to labiausiai reikia. Tai kvietimas atkreipti dėmesį į šiuos vaikus ir apsvarstyti, kaip galėtume būti dalimi jų kelionės į geresnę ateitį. Jau šiandien turime puikių šeimų, dėka kurių vaikai, netekę savo tėvų globos, gali augti šiltoje šeimos aplinkoje. Tikimės, kad su teikiama parama, globos centrų pagalba tokių šeimų galėsime turėti vis daugiau“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos ir vaiko teisių apsaugos grupės vadovė Kristina Stepanova.
Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, fotografijų paroda „Tada, kai pamačiau Tave“ yra ne tik graži meninė iniciatyva, bet ir labai svarbus kvietimas kiekvienam iš mūsų pagalvoti apie tėvų globos netekusių vaikų kasdienybę, gerovę bei jų šviesesnės ateities galimybes.
„Nors praėjusių metų pabaigoje mums pavyko įgyvendinti vieną ryškiausių pasiekimų globos sistemoje – užverti paskutiniųjų globos namų duris – visgi šiame pokyčių kelyje mūsų laukia ir daugiau svarbių užduočių. Šiuo metu virš 1000 vaikų, kurių didžioji dalis yra vyresni nei dešimties metų amžiaus, gyvena šeiminiuose namuose ir viltingai tiki, jog vieną dieną jie turės galimybę atrasti žmones, kurie taptų jų globėjais bei pakviestų į savo namus bei širdis. Tad ši paroda primena ne tik apie kiekvienam vaikui svarbią teisę augti saugioje ir mylinčioje aplinkoje, bet ir kviečia visuomenę prisijaukinti mintis apie vaiko globos misiją bei skatina jos imtis“, – sako I. Skuodienė.
„Menas ir sielos gelmė yra neatsiejama. Džiaugiuosi, kad apie vaikų globą su visuomene kalbamės meno forma– tikromis, jautriomis, nenugludintomis menininko, fotografo A. Morozovo užfiksuotomis akimirkomis”, – per parodos atidarymą sakė šalies vaikų globos centrus vienijančio tinklo „Vaikai yra vaikai” vadovė Rugilė Ladauskienė.
Pastaraisiais metais fotoaparatą dažnai į tėvus ir vaikus, jų santykį nukreipiantis fotografas A. Morozovas teigia, kad fotografijos, kuriose galima matyti nenupudruotus, tikrus žmones, jų santykį, kasdienybę, namus, suvirpina žiūrovų širdis. Tokie fotografijos momentai pasirodė svarbūs ir projektą inicijavusiai „Vaikai yra vaikai“ projekto komandai.
„Vykau į Šilalę, pas Sigitą ir Soaresą. Tai lietuvės ir brazilo šeima, auginanti du berniukus. Vieną biologinį, kitą – jau keletą metų globojamą. Nedrąsiai užėjau, nes nežinojau, kaip pradėti kalbą, ar galima atvirai visko klausti. Pradžioje net nesupratau, kuris vaikas yra globojamas. Namuose, kaip, beje, ir kitose aplankytose šeimose, vyravo toks įprastas veiksmas, bendravimas, maisto gaminimas. Teliko stebėti ir retkarčiais nuspausti fotoaparato mygtuką. Išėjau į lauką, pradėjau stebėti namų gyvenimą pro langą. Šeima, rodos, sugrįžo į vidinį branduolį, pradėjo bendrauti tarpusavyje. Tokia nuotrauka ir išėjo – tarsi žvelgianti į natūralų gražų namų vyksmą, nesudrumstą prašalaičio“, – apie savo patirtį fotografuojant globėjų šeimas pasakoja A. Morozovas.
Praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje tėvų globos netekusius vaikus globojo 3289 globėjai, 241 budintis globotojas ir 56 šeimynos.
„Globa nėra baubas, kiekvienas vaikus mylintis žmogus gali tapti globėju, reikia tik gerai viską apsvarstyti, pasiryžti ir paskambinti į artimiausią globos centrą“, – įsitikinusi viena iš globėjų, klaipėdietė Greta Janavičienė. Jos šeimos akimirkos yra užfiksuotos nuotraukose.
„Svarbu suprasti, kad tikrai myli vaikus, nori su jais būti, peržengti savo įsitikinimus, nuostatas ir padaryti pirmąjį žingsnį – užsiregistruoti į mokymus. Ir net jei po jų nuspręsi, kad tai – ne tau, būsi daugiau sužinojęs apie vaikus, globą ir gyvenimą“, – neabejoja globėja Edita Deltuvė iš Kauno. Su vyru Aidu jie globoja septynis vaikus.
Paauglę mergaitę globojantys vilniečiai Olgita ir Robertas Kanapinskai visiškai tikri: jei nori globoti vaiką, turi būti emociškai raštingas, o visi kiti niuansai – išsprendžiami. „Labai raginčiau ir skatinčiau imtis vaikų globos, bet tik tuo atveju, jei suvoki, kad dėl vaiko gali paminti savo principus. Nes principingiems, į pasaulį žvelgiantiems tik iš savo požiūrio taško būti globėjais netinka. Vaikai yra mūsų veidrodis, jie parodo mūsų žaizdas, gali būti labai sunku, jei pats nežinai, kur rasti pleistro tas žaizdas užsiklijuoti“, – sako O. Kanapinskė.
Vienuolikos metų Aleksandra jų šeimą fotografavusiam A. Morozovui parašė: „Jaučiuosi mylima, saugi ir laiminga“. Jos globėja, kurią Aleksandra vadina mama, Aušra Puzinienė įsitikinusi, kad nėra Tavo ar Mano vaikų: „Žinau, kad yra daug norinčių vaikus globoti, tačiau trūksta ryžto. Galiu pasakyti, kad meilei nėra skirtumo, ar tu pati, ar kita moteris pagimdė vaiką“.
Nors atsiranda vis daugiau žmonių, norinčių tapti globėjais, jų paieška išlieka dideliu iššūkiu. Fotografo A. Morozovo paroda „Tada, kai pamačiau Tave“ yra ne tik nuostabus pasakojimas apie globojančių šeimų kasdienybę, bet ir atsargus raginimas pagalvoti apie tai, ką kiekvienas galėtume duoti mūsų visų vaikams.
„Vaikai yra vaikai” vadovė R. Ladauskienė tiki, kad fotografijų, kuriose užfiksuota šeimų kasdienybė, paroda prisidės keičiant požiūrį į globojančias šeimas, suvirpins sielas, iššauks vidinius dialogus.
„Nors mūsų šalis vaikų namams užvėrė duris, o daugiau kaip 6000 tėvų globos netekusių vaikų gyvena pas laikinus ir nuolatinius globėjus, tačiau daugiau nei 1000 vaikų gyvena šeiminiuose namuose, auginami darbuotojų. Kasdien Lietuvoje bent 6 vaikams reikalingi budintys globotojai arba nuolatiniai globėjai. Jaučiu ypatingą dėkingumą, kad galiu dalyvauti pokalbyje su visuomene apie vaikų globą per meną. Paroda yra socialinės kampanijos „Mano akims reikia tavo akių“ tąsa”, – sako R. Ladauskienė.
Artūro Morozovo fotografijų paroda-manifestas „Tada, kai pamačiau Tave“ – nuo vasario 6 d. iki kovo 6 d. „Istorijų namuose“ Vilniuje, T. Kosciuškos g. 3. Nuo kovo 7 d. fotografijų paroda bus eksponuojama Kauno Ąžuolyno viešojoje bibliotekoje.
Mikasav nuotraukos