Pastato energetinio naudingumo sertifikatas – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nustatyta tvarka išduotas sertifikatas, kuriame pagal tam tikrus reikalavimus įvertintas pastato ar jo dalies energijos suvartojimas ir nurodoma energinio naudingumo klasė (A++, A+, A, B, C, D, E, F arba G). KSK vadovas Ričardas Petrikauskas patikslina, kad energetinio naudingumo sertifikatas – tai dokumentas, kuriame nurodyti šie duomenys: pastato adresas, paskirtis, naudingasis plotas, energinio naudingumo klasė, suminės energijos sąnaudos 1 m² pastato naudingojo ploto, šilumos šaltinis, energijos sąnaudos pastato šildymui 1 m² pastato naudingojo ploto per metus, sertifikato numeris, išdavimo data, galiojimo terminas (t. y. 10 metų), sertifikatą išdavusio eksperto vardas, pavardė, pažymėjimo numeris, parašas. Kartu su pastato energetinio naudingumo sertifikatu pateikiami ir pastato energijos sąnaudų skaičiavimo rezultatai bei priemonių pastato energiniam naudingumui gerinti įvertinimas.
Vienas iš labai svarbių aspektų, kuriuos atskleidžia energetinio naudingumo sertifikatas – energinio naudingumo klasė. Pagal energijos sąnaudas pastatai klasifikuojami į 9 klases: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G, kur A++ klasė yra laikoma aukščiausia ir ji nurodo energijos beveik nevartojantį pastatą, o G klasė priskiriama energiškai neefektyviam pastatui. Kuo tai svarbu? Tuo, kad aukštesnės energinio naudingumo klasės pastatui reikia mažiau energijos, todėl jo vertė nekilnojamojo turto rinkoje yra labiau pagrįsta, nei pastato su žemesne energinio naudingumo klase.
www.kskompanija.lt/energinis-sertifikavimas
Energetinio naudingumo sertifikatas: kada privalomas ir kada ne?
Statybos techninis reglamentas 2.01.02: 2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ yra ne tik pagrindinis dokumentas, kuriuo remiamasi projektuojant šildomų gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų energinį naudingumą, atliekant pastatų energinio naudingumo sertifikavimą, skaičiuojant pastatų šildymo sistemos šilumos šaltinio projektinę galią, bet ir kuris nurodo, kada energetinio naudingumo sertifikatas yra reikalingas, o kada – ne.
Pastatų energetinio naudingumo sertifikatas yra privalomas tais atvejais, kai:
- Baigtas statyti naujas pastatas ar jo dalis.
- Baigtas pastato ar jo dalies rekonstravimas, modernizavimas ar kapitalinis remontas, kai atlikus šiuos darbus atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ir (ar) inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės.
- Parduodamas arba išnuomojamas pastatas ar jo dalis. Statytojas ar savininkas potencialiam nuomininkui ar pirkėjui privalo pateikti galiojantį pastato ar jo dalies energetinio naudingumo sertifikatą. Beje, Vyriausybės nustatyta tvarka skelbimuose apie parduodamus ar išnuomojamus pastatus turi būti nurodomas pastato energetinio naudingumo sertifikatas, tiksliau – jame esantis energinio naudingumo rodiklis.
KSK vadovas R. Petrikauskas atkreipia dėmesį, kad pastato dalies energetinio naudingumo sertifikatas gali būti išduodamas vadovaujantis viso pastato su bendra šildymo sistema energinio naudingumo sertifikatu, o buto energetinio naudingumo sertifikatas – tokio paties buto, esančio tame pačiame daugiabutyje, energinio naudingumo sertifikatu.
Energetinio naudingumo sertifikatas reikalingas ir didesniems nei 250 m2 naudingojo vidaus patalpų ploto pastatams: viešbučiams, administracinės, prekybos, paslaugų, maitinimo, transporto, kultūros, mokslo, sporto, gydymo ir poilsio paskirties pastatams. Tokiuose pastatuose energetinio naudingumo sertifikatas turi būti laikomas gerai visiems matomoje vietoje.
KSK vadovas akcentuoja, kad vis tik yra išimčių, kada energetinio naudingumo sertifikatas statiniui nėra privalomas. Tai tam tikros statinių kategorijos, tokios kaip kultūros paveldo statiniai, maldos namų ir kitokios religinės veiklos pastatai, laikinieji pastatai (eksploatacijos terminas yra ne ilgesnis kaip 2 metai), poilsio paskirties ir sodų paskirties pastatai (naudojami ne ilgiau kaip keturis mėnesius per metus), atskiri ar pavieniai pastatai (kurių dydis iki 50 m2), nedaug energijos sunaudojantys gamybos bei pramonės, sandėliavimo paskirties bei žemės ūkiui negyvenamieji pastatai, nešildomi pastatai.
Energetinio naudingumo sertifikatas: ar jį gauti sudėtinga ir brangu?
KSK vadovo teigimu, gauti pastato energetinio naudingumo sertifikatą yra nesudėtinga. Tereikia kreiptis į profesionalus ir jie operatyviai suteiks šią paslaugą. KSK komanda energetinio naudingumo sertifikatą išduoda per 1-5 dienas, o jo kaina priklauso nuo daugybės veiksnių, t. y. pastato dydžio, pastato sudėtingumo bei jo paskirties, pastato vietos, skubos (jei tokia yra) bei pateiktos dokumentacijos.
Neabejokite, energetinio naudingumo sertifikatas užsakomas labai lengvai, viskas ką reikėtų padaryti – kreiptis į KSK telefonu 8 686 53020 arba el. paštu [email protected]. Pastatų energetinio naudingumo sertifikavimas atliekamas visoje Lietuvoje!