Rudaminos kultūros centre (Vilniaus g. 2, Rudamina) vasario 24 d. 17.00 val. bus pristatyta iškilaus menininko, kino dailininko Jurijaus Grigorovičiaus tapybos paroda „Karo spalvos 2“. Parodoje eksponuojami tapybos darbai sukurti karo metu, kuris tęsiasi jau dvejus metus. Talentingas parodos autorius ne tik tapo, fotografuoja, bet ir kuria filmus. Parodos atidarymo metu dalyviai susitiks su Jurijumi, kuris pristatys ne tik savo tapybą, bet ir pakvies į jo sukurto dokumentinio filmo „Mes iš Ukrainos“ peržiūrą.
Filmas pasakoja apie žinomus menininkus pirmaisiais karo Ukrainoje mėnesiais. Menas suteikia laisvę, kuri padeda įveikti neapykantą ir mirtį, o karas naikina gyvenimus. Dabar ypač svarbu to nepamiršti. Pastarųjų metų įvykiai Ukrainoje liudija, kad niekada nežinai, kiek dar tęsis ramus ir taikus gyvenimas. Reikia žiūrėti tiesai, kad ir kokia baisi ji būtų, į akis, stiprinti save ir būti pasiruošus priešintis. Kuriančių žmonių ginklas yra menas. Šis filmas rodo, kiek daug nuveikė ir dabar daro Lietuvos ir Ukrainos menininkai, fiksuodami tragedijas ir drąsą, rodydami humaniškumo pavyzdžius. Tai padeda įveikti baimę, bejėgiškumo ir vienišumo jausmus.
Apie parodą
„Karo spalvos. Paveikslai – mano ginklai. Tiesa, kuri sklinda iš mano vidaus gelmių. Prasidėjus karui, aš nežinojau kur aš atsidursiu su savo šeima ir kiek mums liko gyventi. Viskas vystėsi labai greitai… Per kelias dienas mes nutarėme pasilikti ir priešintis. Tada aš pradėjau tapyti paveikslus – kiekvieną dieną po vieną ir talpinti Facebook‘e. Tai buvo mano atsakas į mirtį. Paveikslas tai yra gyvenimas. Mes tikime savo Pergale. Kol aš galėsiu perteikti savo kūryboje viską kas vyksta aplink, tapysiu paveikslus. Šlovė Ukrainai!“ – Jurij Grigorovič.
Apie autorių
Jurijus gimė Kustanajuje, Kazachstane, 1962m. sausio 3 d. 1975 m.–1977 m. mokėsi dailės mokykloje Izmaile, Ukrainoje, 1977 m.–1981 m. mokėsi aukštesniojoje dailės mokykloje Machačkaloje, Dagestane, 1984 m.–1990 m. studijavo valstybiniame kinematografijos institute Maskvoje, jį baigęs atsikėlė į Vilnių, 1991 m. įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę, vėliau išvyko į Ukrainą ir dirbo Kijeve. Prasidėjus karui , sugrįžo į Lietuvą, šiuo metu gyvena ir kuria Vilniuje, aktyviai dalyvauja Lietuvos meniniame gyvenime.
Dailininkas yra dalyvavęs daugybėje grupinių ir surengęs personalinių parodų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Jo paveikslai yra privačiose kolekcijose Lietuvoje, Ukrainoje, Kanadoje, Vokietijoje, JAV, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, Suomijoje, Olandijoje, Maroke, Baltarusijoje, Lenkijoje, Danijoje ir kt.
J. Grigorovičius – Lietuvos kinematografininkų sąjungos narys. Jam teko dirbti su žymiais užsienio ir Lietuvos režisieriais: Šarūnu Bartu „Trys dienos“, „Namai“, „Laisvė“, Audriumi Stoniu „Paskutinis vagonas“, Audriumi Juzėnu „Vilniaus getas“, „Ekskursantė“, „1923“, a.a. Mantu Kvedaravičiumi „Mariupolis“ ir kt.
Dailininko darbai kino filmuose buvo įvertinti daugybe apdovanojimų, svarbiausi 2006 m. – EMMY („Emmy Awards“) prizas už geriausią dailininko darbą televizijos filmuose „Juodoji mirtis“, „Leonardo da Vinci“ (režisierius Robas Gardneris (Rob Gardner) bei 2007 m. „Peer Awards“ prizas už geriausią dailininko darbą kino filme „Musulmoniškoji Ispanija“ (režisierius R. Gardneris). 2016 m. už darbą filme „Mariupolis“ dailininkas apdovanotas prizu Lietuvių kino akademijos apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“.
Apie tapybą
Kai Jurijaus gyvenime kiną keičia paveikslai, dailininkas neapsiriboja vienu žanru – išbando ir peizažą, ir portretą bei tapo abstrakcijas, noriai eksperimentuoja dailės technikos srityje.
„…Kai imsiu save riboti, manau, kaip dailininkas būsiu miręs…“ – sako apie save pats darbų autorius.
Pasak Jurijaus, „Tapymas – tai manojo „aš“ transformacija, perteikiama drobėje žiūrovui. Tapyba – manoji kalba, kuriuo užšifruojamos mano patirtys ir jausmai. Tai nepaprastas ir magiškas aktas. Kuriu tai, kas slypi mano viduje, nepaisydamas to, ar ten tamsa, ar šviesa. Stengiuosi tobulėti, stiebdamasis į šviesą. Ypatinga būsena, verčianti kurti, primena perpildytą taurę, per kurios kraštus liejasi tavo sielos šviesa.“
„Jura – be galo talentingas žmogus. Į šį apibrėžimą telpa viskas. Talentas paprastai nepasiduoda suspaudžiamas į formulės rėmus. Jis, kad ką ir sakytum, visada yra daugiau“ – taip mano režisierius Audrius Stonys.
Jurijaus tapyba iš tikrųjų yra tokia „tinkama“ ir „teisinga“ – spalvų deriniai, potėpių laisvumas, lengvumas ar tikslumas, kompozicijos ar anatomijos išmanymas tik dar kartą parodo šio menininko įvairialypį sugebėjimų spektrą bei talentą.