Vilniaus apskr. pareigūnai, bendradarbiaudami su JUDU, inicijavo prevencinę saugaus eismo priemonę ,,Riedėk saugiai ir atsakingai!“. Jos metu pareigūnai stebėjo, ar dviratininkai ir elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai laikosi Kelių eismo taisyklių.
Buvo bendraujama su įvairaus amžiaus eismo dalyviais – jiems aiškintos neatsakingo elgesio pasekmės, priminti svarbiausi saugaus eismo principai. Atsakingai besielgiantys asmenys buvo paskatinti – jiems įteiktos JUDU įsteigtos dovanėlės kaip padėka už gerą pavyzdį. Gegužės 13 d. tris valandas trukusios priemonės metu šalia Baltojo tilto, Vilniuje, pareigūnai sustabdė apie 120 asmenų, judančių dviračiais ar įvairiomis mikrojudumo priemonėmis: apie 70 dviratininkų, apie 40 elektrinių paspirtukų vairuotojų ir apie 10 riedžių naudotojų.
„Šiltuoju metų sezonu Vilniaus apskrityje planuojama sustiprinti dviratininkų ir elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojų kontrolės priemones. Šių veiksmų tikslas – didinti eismo dalyvių sąmoningumą, skatinti saugų ir atsakingą elgesį tiek mieste, tiek užmiesčio keliuose. Siekiame sumažinti arba visiškai išvengti eismo įvykių, kuriuose nukenčia dviratininkai ir elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai. Akcentuosime ne tik Kelių eismo taisyklių laikymosi svarbą, bet ir informuosime apie pavojus, kylančius neatsakingai naudojant dviračius, paspirtukus ar kitas elektrines transporto priemones,“ – teigia Vilniaus apskr. policijos atstovai.
Nors dauguma darniai judančiųjų kultūringai riedėjo gatvėmis su žibintais, atšvaitais ir pagarba kitiems eismo dalyviams, šalmai vis dar išlieka retenybe. Vairuotojai aiškina, kad šalmą dėvėti nepatogu, jis neva gadina išvaizdą, o palikti jį prie dviračio ar paspirtuko – nesaugu. Daugelis pripažįsta šalmą turintys, tačiau jį užsideda tik tuomet, kai planuoja važiuoti ilgesnius atstumus.
„Džiugu matyti, kad didžioji dalis paauglių ir vaikų, važiuodami dviračiais ar paspirtukais, dėvi šalmus bei kelių ir rankų apsaugas. Ypač išsiskiria patys mažiausieji – maždaug iki septynerių metų amžiaus – kurių saugumu tėvai rūpinasi labiausiai. Jie pasakoja, kad nuo pat mažumės moko vaikus, jog be šalmo, atšvaitų ar kitų apsaugos priemonių sėsti ant dviračio negalima net ir trumpam atstumui. Toks nuoseklus požiūris formuoja atsakingus ir saugumo svarbą suprantančius jaunuosius eismo dalyvius“, – dalinasi įspūdžiais JUDU ekspertas, Edgaras Stankevičius.
Prevencinės saugaus eismo priemonės metu buvo pastebėta, jog vienaračių riedžių vairuotojai dažniausiai būna su visu apsaugos komplektu – šalmu, apsauginiais akiniais, nugaros, kojų ir alkūnių apsaugomis. Patys riedantieji teigia gerai suprantantys šios transporto priemonės specifiką ir galimus pavojus, todėl sąmoningai skiria dėmesio savo kūno saugumui. Kitas dvirates priemones vairuojantys asmenys, nors ir dėvintys šalmus, dažnai juos naudoja netaisyklingai: dirželiai neprigludę prie smakro, o šalmas nedengia pakankamai kaktos.
„Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnai ir toliau vykdys saugaus eismo prevenciją – organizuos šviečiamojo pobūdžio renginius, mokslo metų laikotarpiu lankysis švietimo įstaigose ir skaitys paskaitas moksleiviams, o visus metus – rengdami susitikimus bei paskaitas – švies ir suaugusius eismo dalyvius,“ – pabrėžė Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Jevgenijus Liepis.
„Džiaugiamės Policijos bendradarbiavimu rūpinantis dviratininkų saugumu. Tikimės, kad toks bendradarbiavimas nebus vienkartinis – ateityje tokių reidų bus daugiau“, – JUDU ekspertas. „Mūsų tikslas – sukurti patogią, bet svarbiausia saugią infrastruktūrą visiems eismo dalyviams. Šiuo atveju takai yra geras pavyzdys, kur bendro judėjimo erdvėje gali sutilpti tiek dviratininkai, tiek pėstieji.“