Trečiadienį, sausio 22 d., Vilnius oficialiai tapo Europos žaliąja sostine 2025. Iškilmingoje ceremonijoje šis prestižinis titulas perimtas iš Valensijos. Vilnius ceremonijos metu patvirtino savo pasiryžimą tapti dar žalesniu, darnesniu ir inovatyvesniu miestu, įkvepiančiu ne tik Lietuvą, bet ir visą Europą tvariems pokyčiams. Ceremonijos metu Vilniuje taip pat praplėstas ir Žaliųjų miestų susitarimo tinklas (angl. Green City Accord), kurio nariai įsipareigoja siekti dar ambicingesnių aplinkosaugos tikslų. Vilnius šiam miestų tinklui priklauso nuo 2021-ųjų.
„Europos žaliosios sostinės titulas yra svarbus Vilniaus įvertinimas ir paskata judėti dar tvaresnės ateities link. Tai įpareigoja mus toliau puoselėti bioįvairovę, gerinti gyvenimo kokybę ir siekti, kad iki 2030 m. taptume klimatui neutraliu miestu. Žaliųjų miestų susitarimo pasirašymo ceremonija ir Žaliosios sostinės atidarymo renginiai tik dar labiau atkreipia dėmesį ir įtvirtina mūsų įsipareigojimus stiprinti aplinkosaugos veiksmus ir kurti miestą, kuris būtų draugiškas ne tik gamtai, bet ir žmonėms“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Vilnius buvo išrinktas 2025 m. Europos žaliąja sostine dėl tvirto įsipareigojimo siekti tvarumo tikslų, remiantis realistišku ir atsakingu požiūriu į klimato kaitą, miesto augimą ir jo keliamus iššūkius. Vilniaus šūkis „Kuriame žaliausią miestą“ atspindėjo miesto ambiciją kurti darnią ateitį ir norą įtraukti visus vilniečius kuriant tvaresnį miestą ir gyvenimą jame. Europos Komisija pastebėjo Vilniaus drąsą pripažinti, kad jis dar nėra pats žaliausias, tačiau kryptingai žengia šiuo keliu, siekdamas ne tik tvarumo, bet ir kokybiško gyvenimo miestiečiams.
Sausio 22 d. Vilniuje žengtas dar vienas svarbus žingsnis tvarumo link – nauji miestai prisijungė prie tinklo ir pasirašė Žaliąjį miestų susitarimą (angl. Green City Accord). Ši Europos iniciatyva skatina miestus siekti švaresnio oro, geresnės vandens kokybės, efektyvesnio atliekų tvarkymo, biologinės įvairovės apsaugos ir mažesnio triukšmo. Priimdamas naujų narių sutarties pasirašymo ceremoniją, Vilnius dar kartą parodė, kad miestui rūpi stiprinti aplinkosaugos veiksmus ir kurti tokią sostinę, kuri būtų draugiška tiek žmonėms, tiek gamtai.
Nuotraukos Sauliaus Žiūros.