Vasario 14 d. vyko Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijai išsaugoti darbo grupės susirinkimas, kurio metu aptartas Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijos išsaugojimo priemonių plane numatytų veiklų įgyvendinimas 2019-2023 m. ir šios vertybės išsaugojimo priemonių planas 2024-2028 m.
Pasak darbo grupės vadovės, Vilniaus rajono savivaldybės vicemerės Editos Tamošiūnaitės, Vilniaus rajono savivaldybė sieks tradiciniam Vilniaus krašto amatui – verbų rišimui suteikti ne tik nacionalinį, bet jei pavyks, ir pasaulinį įvertinimą.
„Siekis Vilniaus krašto verbą ir jos rišimo tradiciją įtraukti į UNESCO Nematerialaus Pasaulio paveldo sąrašą – labai svarbus žingsnis, siekiant išsaugoti kelis šimtmečius Vilniaus rajone gyvuojančią verbų rišimo tradiciją.
Svarbu tinkamai pasiruošti ir parengti paraišką teikiant nominaciją, šis procesas reikalaus kruopščiai parengtų dokumentų, aiškiai ir išsamiai aprašyto verbų rišimo amato. Visas šis procesas reikalauja atsakingo parengiamojo darbo ir bendradarbiavimo tarp įvairių suinteresuotų šalių, įskaitant kultūros įstaigas, vietos bendruomenes, verbų rišėjas ir valdžios institucijas. Parengiamieji darbai turi startuoti neatidėliotinai“, – apie Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijos išsaugojimo veiksmų plano parengimą sakė vicemerė E. Tamošiūnaitė.
Vicemerės E. Tamošiūnaitės iniciatyva organizuotame susitikime taip pat dalyvavo Kultūros, turizmo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Gražina Golubovska, Tradicinių amatų centro Houvalto dvare Maišiagaloje direktorė Jolanta Lapinskaja, Čekoniškių verbų ir buities seklyčios direktorė Janina Norkunienė.
Taip pat susitikime dalyvavo ir savo įžvalgomis pasidalijo Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujalienė, Vilniaus krašto verbų pynėjų asociacijos vadovė, verbų rišėja Agata Granicka, filmo apie verbų rišimą Vilniaus krašte autorė Anna Pilarczyk-Palaitis, Kultūros, turizmo ir sporto skyriaus vedėja Lilija Andruškevič bei Vilniaus krašto etnografinio muziejaus direktorius Algimant Banevič.
2019 m. Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija papildė Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Vilniaus krašto verbos yra tarp kitų 55 Lietuvos kultūros vertybių. Daugiau informacijos apie Vilniaus rajono nematerialųjį kultūros paveldą: https://vrsa.lt/kultura/kulturos-paveldas/nematerialus-kulturos-paveldas/1026
Taip pat primename ir kviečiame dalyvauti konkursinėje verbų rišimo parodoje „Gražiausia Vilniaus krašto verba“.
Vilniaus krašto etnografinis muziejus skelbia apie galimybę mokiniams, jaunimui ir suaugusiems dalyvauti 2024 m. Vilniaus krašto mokinių, jaunimo ir suaugusiųjų verbų rišėjų konkursinėje parodoje „Gražiausia Vilniaus krašto verba“. Daugiau informacijos apie konkursinę parodą: https://vrsa.lt/gyventojams/naujienos/40/kvieciame-dalyvauti-konkursineje-verbu-risimo-parodoje-graziausia-vilniaus-krasto-verba:3951