Vilniaus Viršuliškių rajone užbaigtas svarbus sausio mėnesį nuo gaisro nukentėjusio daugiabučio atstatymo darbų etapas. Pagrindiniai darbai, kuriuos buvo įsipareigojusi atlikti savivaldybė, jau baigti: sumontuotos naujos gelžbetoninės perdangų, laiptinių, išorinių sienų, stogo konstrukcijos, įstatyti nauji langai. Daugiabutyje buvo pakeista šildymo sistema ir butai jau šildomi, sumontuotos šalto, karšto vandens, elektros sistemos, nauji visų butų skaitikliai. Baigiami apdailos darbai sudegusioje ir atstatytoje laiptinėje. Kaip žadėta, nuo gruodžio mėnesio gyventojai galės savo namuose daryti baigiamuosius vidaus apdailos darbus.
„Sausį įvykusi didžiulė nelaimė daugiabutyje be savų namų paliko 57 daugiabučio Viršuliškėse gyventojus. Todėl jų gyvenamosios vietos atstatymo organizavimas buvo prioritetinis: siekėme kuo greičiau atkurti saugią ir gyvenimui tinkamą aplinką daugiabučio gyventojams“, – sako Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Jis priduria, kad: „tik įvykus nelaimei Vilniaus miesto savivaldybė iškart sudarė sąlygas laikinai gyventi netoliese esančiame viešbutyje, vėliau to pageidaujantys gyventojai išsikėlė į socialinius būstus. Iš viso savivaldybė skyrė apie 900 tūkst. Eur: atstatymo darbams, nukentėjusių gyventojų kompensacijoms, kambarių gyventojams nuomos ir gyventojų maitinimo išlaidoms, aplinkos sutvarkymui prie daugiabučio namo, statybvietės apsaugai, pastato ekspertizei, pastato perdangų paramstymui, antstolio paslaugoms, elektros instaliacijos sutvarkymui, šalia esančio darželio vėdinimo sistemų valymo darbams, aplinkos sutvarkymui.“
Šiuo metu daugiabutyje jau pašalinta avarinė būklė, butai sutvarkyti iki dalinės apdailos. Kitą savaitę gyventojai bus supažindinti su atliktais darbais, sutvarkyta elektros instaliacija, įvestomis sistemomis. Tuomet gyventojai jau galės pagal save atlikti likusią apdailą ir sugrįžti į savo namus.
Kol vyks baigiamasis vidaus apdailos darbų etapas, visi gyventojai, kurie šiuo metu gyvena savivaldybės suteiktame socialiniame būste, galės juose likti tiek, kiek reikės.
„Džiaugiuosi, kad nelaimės padarinių šalinimo procesas bus pabaigtas numatytu terminu, laikantis sutarto įsipareigojimo gyventojams, kurie jau netrukus galės sugrįžti į atstatytus namus. Reta nelaimė gali prilygti būsto praradimui, todėl šį pavasarį Vyriausybei skyrus lėšas padarinių šalinimui ir žalos atlyginimui, o NKVC kuruojant paramos skyrimo procedūras, glaudžiai dirbome kartu su Vilniaus miesto savivaldybe, kad šis sugrįžimas būtų visais atžvilgiais kuo lengvesnis ir sklandesnis, o gyventojai neturėtų jokių abejonių – valstybė nepaliks jų vienų nelaimės akivaizdoje“, – sakė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė, padėkojusi Vilniaus miesto savivaldybės administracijai už bendradarbiavimą, rūpinantis nukentėjusių gyventojų poreikiais ir padarinių likvidavimu.
Avarinės būklės pastato konstrukcijų ardymo ir atstatymo darbai pradėti gegužės pabaigoje. Sprogimo ir gaisro pažeistų pastato gelžbetoninių konstrukcijų demontavimo ir pakeitimo naujomis darbus prižiūrėjo Vilniaus vystymo kompanija.
„Koordinuoti tokį nestandartinį projektą, kai reikia ne naujai pastatyti visą pastatą, o įterpti jo dalį, yra iššūkis. Be to, turėjome užtikrinti ir kuo spartesnę darbų eigą, kad žmonės į savo namus galėtų įsikelti kuo greičiau. Vis dėlto kartu su rangovais radome sprendimus, kaip visus darbus atlikti kokybiškai ir per kuo trumpesnį laiką“, – teigia projektą prižiūrėjusios Vilniaus vystymo kompanijos Statybos valdymo ir priežiūros departamento direktorius Jonas Stravinskas.
Demontavimo darbai buvo atliekami nuo viršaus į apačią: buvo išmontuotos butų ir laiptinės konstrukcijos iš pastato vidurinės dalies 3-5 aukštų. Baigus pažeistų konstrukcijų demontavimo darbus buvo vykdomas išorinių sienų, perdangų, stogo, laiptinių konstrukcijų bei langų atstatymas.
Darbai finansuoti draudimo, LR Vyriausybės rezervo, Vilniaus miesto savivaldybės bei gyventojų lėšomis. Pastato avarinės būklės pašalinimo ir atstatymo darbų vykdytojas – UAB „Veikus“. Šių darbų kaina yra apie 977 tūkst. eur. Dar 351 tūkst. eurų kainavo inžinerinių sistemų atstatymo darbai. Juos atliko UAB „Orvėsa“.
Daugiabutis gyvenamasis pastatas yra stambiaplokštis, jame yra 30 butų, dvi laiptinės, penki aukštai su rūsiu. Bendras pastato plotas yra 2781 m², jis priskiriamas ypatingiems statiniams.
Sprogimas ir gaisras Viršuliškėse esančiame daugiabutyje kilo sausio pradžioje. Penki butai iš trisdešimties buvo visiškai sugriauti, aštuoni – sulieti vandeniu, dar septynių butų pažeidimai nedideli, o dešimt butų per gaisrą buvo nepažeisti.
Nuotraukos Sauliaus Žiūros