Įpusėjus pavasariui Vilniaus rajono turizmo informacijos centras pristato turistinį maršrutą po Vilniaus rajone išlikusius ponų dvarus. Iškilmingos puotos, pasipuošę svečiai, romantiški pasivaikščiojimai. Šie ir kiti vaizdiniai iškyla prieš akis lankantis ponų dvaruose.
Liubavo malūnas-muziejus ir dvaro sodyba
Adresas: Liubavo k., Vilnius, Lietuva
Tel. +370 5 237 7077
El. paštas [email protected]
www.liubavas.lt
Kruopščiai autentiškai restauruotas vienas seniausių Lietuvoje dvarų supažindina lankytojus su prieš šimtmečius naudotomis malūnininkystės ir kitomis technologijomis.
Liubavo dvaras yra vienas seniausių Lietuvos dvarų, jį rašytiniai šaltiniai mini nuo XVI a. Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto iždo knygos byloja apie tuomet čia vykdytus dvaro žuviveisos tvenkinių remonto darbus. Ūkiniu požiūriu kadaise itin pažangaus dvaro gėrybės buvo tiekiamos į karališkąjį Vilniaus dvarą.
Šiandien metu Liubavo dvaro sodyboje veikia muziejus, supažindinantis lankytojus su dvaro istorija, jame anuomet vykdomais gamybiniais procesais, naudotomis technologijomis. Čia suteikiama išskirtinė galimybė iš arčiau pažvelgti į vieną iš žmogaus kasdienybei itin svarbių išradimų – vandens malūną, kuriame nuo senų laikų gaminami miltai duonai. Muziejuje demonstruojami daugiau kaip dešimt kitų gamybos procesų: medienos apdirbimas, metalo apdorojimas, milo vėlimas ir netgi elektros gamyba.
Liubavo dvaras neabejotinai yra išskirtinis architektūros, kraštovaizdžio ir technikos paveldo objektas. Tai vienintelis dvaras Lietuvoje, kurio technologinė įranga šiandien yra šimtu procentų restauruota. Muziejuje puikiai veikia net šimtametė hidroturbina! Liubavo dvaro svarbą liudija 2012 metais jam suteiktas garbingas „Europa Nostra“ apdovanojimas. Ši nepriklausoma visos Europos mastu veikianti organizacija už itin kokybišką restauraciją muziejų pripažino vienu iš geriausių kultūrinio paveldo išsaugojimo pavyzdžių.
Nuo Vilniaus Liubavo dvarą pasiekti nesunku, jis įsikūręs netoli Europos parko. Važiuojant Molėtų plentu, apie 21-ame km reikėtų pasukti Nemenčinės link ir atidžiai stebėti kelio nuorodas. Muziejus veikia nuo balandžio iki spalio mėnesio, dėl lankymo reikia susitarti iš anksto. Šaltuoju metų laiku suteikiama galimybė muziejuje apsilankyti grupėms.
Pikeliškių dvaras
Adresas: Dvaro g. 27, Pikeliškių k., Riešės sen., Vilniaus r. sav.
Tel. +370 5 253 6285
El. paštas [email protected]
Žaleso ežero pakrantėje, šimtamečių medžių apsuptyje boluoja nedidukas Pikeliškių dvaras, jame tarpukariu mėgo vasaroti Lenkijos maršalas Juzefas Pilsudskis.
Ties senojo Molėtų plento ir aplinkkelio Nemenčinė-Maišiagala-Vievis sankryža stūksantis Pikeliškių kaimelis turi savo puošmeną – dvarą, į kurį nuo pagrindinio kelio veda senų lapuočių medžių alėja. Tai XVIII a. viduryje statyti gana kuklūs klasicistinio stiliaus vieno aukšto rūmai, kuriuos juosia nedidelis parkas su įspūdingais šimtamečiais ąžuolais, beržais, liepomis, klevais…
Žaleso (arba Pikeliškių) ežero šiaurinėje pakrantėje ant nedidelės kalvos stovinti Pikeliškių dvaro sodyba yra pripažinta vietinės reikšmės architektūriniu bei kraštovaizdžio paminklu. 1992 m. ji įtraukta į Lietuvos Respublikos kultūros paminklų sąrašą.
Apie 16 km nuo Lietuvos sostinės nutolusio dvaro savininku 1930–1934 m. buvo maršalas Juzefas Pilsudskis. Tai buvo vasaros rezidencija, į kurią reikalų tvarkyti dažnai atvykdavo Lenkijos vadovai bei užsienio ministrai. Beje, J. Pilsudskis prie dvaro buvo įrengęs pradžios mokyklą! Po maršalo mirties dvaras neilgai išliko šeimos nuosavybe – 1940 m. jis buvo nacionalizuotas, o po Antrojo pasaulinio karo čia veikė įvairios įstaigos, kolūkio kontora, kaimo šokių salė ir pan.
Šiandien Pikeliškių dvaras yra restauruotas, jame įsikūrusi biblioteka, Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos struktūrinis padalinys. Kasmet dvaro sodyboje organizuojama Vilniaus rajono derliaus šventė, čia suburianti daug aplinkinių miestelių gyventojų. Gražiai sutvarkytoje teritorijoje galima švęsti ir privačias šventes.
Tradicinių amatų centras Houvaltų dvare Maišiagaloje
Adresas: Algirdo g. 4, Maišiagala, Vilniaus r. sav.
Tel. +370 672 90 225
El. Paštas: [email protected]
Daugiau kaip 200 metų skaičiuojančiame dvaro pastate Maišiagaloje puoselėjamas Vilniaus krašto kultūrinis-tautinis paveldas.
Maišiagalos, kuri nutolusi nuo Vilniaus apie 25 km šiaurės vakarų, arba Panevėžio, kryptimi, tradicinių amatų centras įsikūręs buvusio dvaro pastate. Tai pagrindinis miestelio traukos objektas, suburiantis Maišiagalos ir apylinkių bendruomenę, traukiantis unikalių įspūdžių ieškančius miestelio svečius. Piliakalnio papėdėje stūksantis klasicistinio stiliaus Houvaltų dvaras yra pripažintas vietinės reikšmės kultūros paminklu.
Tradicinių amatų centro tikslas – padėti išsaugoti Vilniaus krašto papročius bei senuosius amatus. Siekiama užtikrinti amatininkų tradicijų tęstinumą, jas atgaivinant, pristatant centro lankytojams ir vedant specialias pamokėles. Edukaciniai užsiėmimai skirti tiek vaikams, tiek suaugusiems. Norintiems iš arčiau susipažinti su liaudies menu bei kultūra, papildomai organizuojami susitikimai su amatininkais ir kultūros veikėjais, rengiamos parodos bei amatų mugės, kurių metu galima įsigyti tradicinių rankdarbių ar skanėstų.
Houvaltų dvare be tradicinių amatų centro veikia Maišiagalos kultūros centras, miestelio biblioteka, bendruomenės namai, koncertų salė ir parduotuvėlė, kurioje kiekvienas norintis gali įsigyti suvenyrų.
Vilniaus rajono turizmo informacijos centro inf.