Trakų viešosios bibliotekos kino vakarų projektas „Migruojantis kinas 2022“ birželio mėnesį kvietė burtis profesionalaus nekomercinio kino išsiilgusius Trakų miesto ir rajono gyventojus bei svečius. Penki kino seansai buvo skirti suaugusiems, vienas – mažiesiems kinomanams.
Projekto vinis – kino filmas „Piligrimai“, laimėjęs Venecijos juodąjį liūtą, aukščiausią apdovanojimą Lietuvos kino istorijoje. Birželio 5 d. Lietuvos nacionaliniuose kino apdovanojimuose filmas pelnė net keturias „Sidabrinės gervės“ statutėles: už geriausią ilgametražį vaidybinį filmą, už geriausią scenarijų ir režisūrą bei už geriausią aktorių, kuriuo tapo Giedrius Kiela.
Prieš filmo peržiūrą vyko susitikimas su kūrėjais. Po žvaigždėta Trakų padange klausėmės režisieriaus Lauryno Bareišos ir prodiuserės Klementinos Remeikaitės įtraukiančio pasakojimo apie filmo scenarijaus kūrimą, aktorių atrankas, užklupusią itin didelę sėkmę bei tolimesnius kūrybinius planus. Suintrigavo, jog „Piligrimai“ netrukus pateks į kabelinės televizijos HBO platformą – jau rugpjūtį šį filmą galės žiūrėti milijonai Vidurio ir Rytų Europos gyventojų, o kino filmų platinimo kompanija „Dekanolog“ filmą rodys Šiaurės Amerikos kino teatruose. Į klausimą, kuo šis filmas toks ypatingas, jog sulaukė kino industrijos gigančių pripažinimo, kiekvienas žiūrovas atsakymą atras pats, tačiau, vienareikšmiškai, tai itin reikšmingas pasiekimas Lietuvai ir mūsų šalies kūrėjams.
„Piligrimai“ – pirmasis režisieriaus L. Bareišos ilgametražis filmas. Ankstesni jo darbai – trumpametražiai filmai: „Kupranugaris“, „Pirtis“ (Venecijos kino festivalis, 2017 m., „Sidabrinės gervės“ apdovanojimas), „Kaukazas“, „Atkūrimas“. „Piligrimus“ L. Bareiša pasirinko filmuoti miestelyje, kuriame pats gimė – Karmėlavoje. Anot režisieriaus, pažįstamose erdvėse filmuoti buvo lengviau. Pagrindinė filmo tema – žmogaus tvarkymasis su patirtomis traumomis. Pasakojama apie Paulių ir Indrę, atvažiavusius į miestelį, kuriame buvo nužudytas jiems artimas žmogus. Pagrindiniai herojai leidžiasi į piligriminę kelionę, kurios metu iš naujo išgyvena netektį, skausmą, kovoja su keršto jausmais, bando atsitiesti. Seanso metu į piligriminę kelionę drauge su filmo herojais leidosi ir žiūrovai.
Projektas „Migruojantis kinas 2022“ kvietė susipažinti ir su užsienio kūrėjų darbais. Atidarymo filmas – „Herojus“ – šiuolaikinio Irano režisieriaus Asgharo Farhadi 2021 m. sukurta kino juosta, pasakojanti apie moralę, tiesą ir garbę. Filme atsiskleidžia iranietiška ir pasaulietinė kultūros, vaizduojama socialinių tinklų įtaka ir galia, žmogaus moralinės dilemos ir pasirinkimų pasekmės.
Satyros prieskoniu pagardintame kino filme „Jos vardas Prancūzija“ (rež. Bruno Dumont, 2021m.) vyravo kritika sensacijų besivaikančiai žiniasklaidai ir visuomenei, be to, puikiai pavaizduotas šiuolaikinės moters portretas. Pagrindinę filmo heroję – žurnalistę Frans de Mior – įkūnija garsi prancūzų aktorė Léa Seydoux. Dėmesį prikausto itin įtaigi jos vaidyba. Filmas kelia klausimą, kiek galima pasitikėti vieno ar kito informacijos šaltinio objektyvumu.
Čekijos Karlovi Varų kino festivalyje debiutavusi kino juosta „Ties virimo riba“ gali pasigirti ne vienu prestižiniu apdovanojimu. Britų nepriklausomo kino apdovanojimuose filmas įvertintas už geriausią antro plano aktorę, geriausią operatoriaus darbą ir geriausią kinematografiją. Pagrindinis filmo veikėjas – žymų Londono restorano šefą A. Jonesą įkūnijantis britų aktorius S. Grahamas – kuria visuomenės pripažintą, bet asmeninius sunkumus patiriantį personažą.
Trakų viešoji biblioteka, antrus metus bendradarbiaudama su Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centru, minėjo Globos savaitę – šeimos buvo kviečiamos į kino seansą „Suteik man sparnus“ (rež. Nicolas Vanier, 2019 m.), kurio metu ne tik su pagrindiniu herojumi patyrė įspūdingą nuotykį, grožėjosi Prancūzijos ir Norvegijos gamta, bet ir įgijo žinių apie ornitologų darbą. Prieš kino seansą apie įvaikinimo svarbą papasakojo Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro visuomenės informavimo specialistė Kristina Žukovska. Pakeliauti po fantastinį animacijos pasaulį skatino šiuolaikinio anime žanro filmas „Drakonas ir strazdanotoji gražuolė“ (rež. Mamoru Hosoda, 2021m.). Mažuosius žiūrovus kinas mokė empatijos ir draugiškumo.
Kino nauda – daugialypė. Visą birželį filmų peržiūros skatino susiburti, diskutuoti, semtis išminties ir patirties. Kviečiame ir rugpjūčio mėnesį leistis į pažinimo kelionę – žiūrovų lauks dar penki kino seansai. Sekite informaciją: www.trakubiblioteka.lt
Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.
Partneriai: VšĮ Trakų kultūros rūmai, Trakų seniūnijos bendruomenė „Santalka“.
Akvilė Narbutienė
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė