Viena iš tautų, gyvenančių Lietuvoje, yra karaimai. Čia juos įsikurti dar 1397 metais pakvietė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Tad šiemet sukanka 625 metai nuo karaimų įsikūrimo Lietuvoje, o 2022-ieji LR Seimo paskelbti Lietuvos karaimų metais.
Lietuvos karaimų metai yra svarbūs Trakų kraštui, nes būtent čia atvykusios į Lietuvos Didžiąją kunigaikštystę, įsikūrė pirmosios karaimų šeimos. Apie mieste gyvenančius karaimus byloja Karaimų gatvė, kenesa, Serajos Šapšalo karaimų tautos muziejus, atminimo lentelės žymiems karaimų tautos atstovams ir, žinoma, patys karaimai, Trakuose gyvenantys ar atvykstantys, nes šis miestas ir šiandien yra vienas iš centrų, suburiančių karaimų tautos atstovus. Šiandien Lietuvoje gyvena per 200 karaimų, iš jų – 30 vartoja karaimų kalbą.
Trakų viešoji biblioteka šiemet daug dėmesio skiria Lietuvos karaimų metams: organizuoja susitikimų su karaimų bendruomenės nariais ciklą – „Karaimų dienos“, metų pradžioje buvo parengta kilnojamoji kraštotyros-literatūros paroda „Buvo tokia diena“, kuri visus metus keliaus po Trakų rajono bibliotekas, o dabar pristatome ir virtualią parodą – „Lietuvos karaimai“, kuria tikimės plačiau paskleisti žinią apie šiemet minimus Lietuvos karaimų metus.
Virtuali paroda „Lietuvos karaimai“ supažindina su karaimų tauta, jos kultūra ir istorija Lietuvoje, kuri siekia XIV a. pabaigą. Po Vytauto Didžiojo kvietimo apsigyventi LDK, Trakuose įsikūrė apie 380 karaimų šeimų. Nepaisant to, kad karaimai gyveno daugiatautėje ir daugiakultūrėje aplinkoje, įvairiais istoriniais laikotarpiais, tauta išsaugojo savo savitumą – kalbą, religiją, tradicijas. Virtualioje parodoje pristatoma dalis bibliotekoje saugomų leidinių šia tema. Paroda iliustruota vaizdais iš Trakų viešosios bibliotekos kraštotyros fonde saugomų leidinių karaimikos tematika, kultūros paveldo svetainės „ePaveldas“ ir kitų šaltinių.
Parodą galite aplankyti Trakų viešosios bibliotekos interneto svetainėje: https://www.trakubiblioteka.lt/lt/#!virtualgallery24/photo0
Regina Rancevienė
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė