Šių metų rugsėjo 1 d. įsigaliojo Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pataisos, kuriomis Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (toliau – Tarnyba) suteikiami nauji įgaliojimai – kontroliniai (slapto pirkėjo) pirkimai bei prieigos prie interneto svetainių blokavimas. Įstatymo pakeitimai inicijuoti siekiant užtikrinti veiksmingesnę vartotojų teisių apsaugą, efektyvesnį vartotojų viešojo intereso gynimą bei mažinti vartotojų teisių pažeidimus internete.
„Nauji Tarnybai suteikti įgaliojimai leis efektyviau identifikuoti nesąžiningus verslininkus bei turėtų tapti prevencine priemone užkertant kelią vartotojų teisių pažeidimams, ypač elektroninėje erdvėje“, – teigia Tarnybos direktorė Neringa Ulbaitė.
Internetinių parduotuvių blokavimas, nors ir kraštutinė, tačiau tikrai efektyvi poveikio priemonė, kurią Tarnyba su teismo leidimu taikys tuomet, kai bus šiurkščiai bei sistemingai pažeidžiami teisės aktuose nustatyti vartotojų apsaugos reikalavimai, o visi kiti turimi įgaliojimai neleis užkardyti pažeidimų. Tarnyba nuolat gauna vartotojų prašymų dėl tų pačių bendrovių, kurios piktybiškai pažeidinėja vartotojų teises elektroninėje erdvėje – nepristato užsakytų prekių, neatsako vartotojams į jų prašymus grąžinti pinigus, neteikia atsakymų Tarnybai pradėjus ginčo nagrinėjimo procedūrą. Dėl vienos iš tokių bendrovių jau yra kreiptasi į teismą, siekiant uždrausti prekybą internetu, tačiau bendrovė nevykdo ir teismo sprendimo. Tokiais atvejais ir būtų taikoma poveikio priemonė – prieigos prie interneto svetainės blokavimas.
Nustačiusi, kad internetinėje parduotuvėje šiurkščiai pažeidžiami įstatymai, Tarnyba pirmiausia kreipsis į verslininką, ragindama ne vėliau kaip per 3 dienas šiuos trūkumus pašalinti, o jei šie šalinami nebus – įvertinusi pažeidimo mastą ir kitas svarbias aplinkybes, Tarnyba turės teisę kreiptis į Vilniaus apygardos administracinį teismą, prašydama išduoti leidimą dėl privalomo nurodymo blokuoti interneto svetainę. Gavusi teismo leidimą, Tarnyba kreipsis į interneto prieigos paslaugų teikėjus su privalomu nurodymu blokuoti internetinę svetainę identifikuojantį domeną tol, kol nebus pašalinami pažeidimai. Būtina sąlyga norint taikyti šią poveikio priemonę yra tai, kad neteisėti veiksmai būtų nukreipti į Lietuvos vartotojus ir šiurkščiai bei sistemingai pažeistų teisės aktus.
Ne mažiau svarbi ir Tarnybai suteikiama teisė atlikti kontrolinius (slaptojo pirkėjo) pirkimus. Kontroliniai pirkimai neatskleidžiant savo tapatybės ypač pasitarnaus nustatant galimus vartotojų teisių pažeidimus, kurių kitomis aplinkybėmis, t. y. neįsigijus prekės ar paslaugos, nustatyti neįmanoma. Pavyzdžiui, vertinant galimus vartotojų klaidinimo atvejus, kai vartotojams nėra pritaikomos skelbiamos nuolaidos ir jie yra skatinami įsigyti prekių, kurių kitomis aplinkybėmis nepirktų, arba tokiais atvejais, kai įmonė siūlo vartotojams įsigyti prekių ar paslaugų, tačiau neskelbia savo duomenų ir nėra kito būdo jos identifikuoti, kaip tik įsigyti iš jos prekių arba paslaugų. Kontroliniai pirkimai taip pat leis Tarnybai patikrinti, ar vartotojams nėra apribojama sutarties atsisakymo teisė, t. y. ar verslininkas neapriboja vartotojo teisės įstatyme numatytais atvejais per 14 dienų atsisakyti nuotolinės sutarties.
Svarbu pažymėti, kad šie pakeitimai ir naujosios Tarnybos funkcijos susijusios ir su naujuoju Reglamentu dėl bendradarbiavimo vartotojų apsaugos srityje (ES) 2017/2394, kuris bus taikomas nuo 2020 m. sausio 17 d. Jo dėka bus sustiprinti minimalūs kompetentingų institucijų įgaliojimai bendradarbiaujant tarpvalstybiniame kontekste, ypač greičiau kovojant su bloga praktika internetinėje erdvėje. Tai apima įgaliojimus atlikti bandomuosius pirkimus ir atlikti slapto pirkėjo pirkimus, sustabdyti ir blokuoti internetines svetaines, taikyti laikinąsias priemones, taikyti baudas, proporcingas tarpvalstybiniam priskirtos praktikos aspektui, bus sustiprinti koordinuoti mechanizmai, skirti plačiai paplitusiems pažeidimams tirti ir spręsti.
Naujaisiais įgaliojimais tikimasi užkirsti kelią didesniems vartotojų teisių pažeidimams, stabdyti verslininkų piktnaudžiavimą elektroninėje erdvėje bei skatinti verslo savireguliaciją. Siekdama užtikrinti efektyvų naujųjų įgaliojimų įgyvendinimą, Tarnyba taip pat aktyviai bendradarbiaus su kitomis, tokius įgaliojimus jau turinčiomis institucijomis, tiek nacionaliniu, tiek ir ES lygmeniu.