Kalbino Audris Narbutas
Šiuo metu vyksta naujosios valdančiosios daugumos formavimo darbai. Juose nemažą vaidmenį vaidina ir LLRA. Kaip manote kokie bus didžiausi LLRA siekiai ir tikslai?
Šiuo atveju, turbūt reiktų atkreipti dėmesį, kad partijos vadovybė dvejoja ir paskutinė girdėta žinia iš V. Tomaševskio yra, kad jis abejoja ar verta jungtis prie naujos koalicijos. Tai labai logiškas svarstymas, nes šios partijos tikrasis politinis ir ekonominis resursas kyla iš savivaldos Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose, tuo tarpu dalyvavimas nacionalinėje politikoje jei neduoda realios naudos yra nenaudingas, nes reiškia dalyvavimą visuomenės pasitikėjimą praradusios koalicijos, nesėkmingos politikos vykdyme. Nepamirškime, kad ši partija labai aiškiai deklaruoja, kad atstovauja krikščioniškas vertybes, yra pati skaidriausia partija, nesusitepusi jokiais korupciniais skandalais ir pan.
(Šypsosi)
Taigi manau partija labai realiai vertina situaciją turėdama tikruosius siekius ir suprasdama realias galimybes. Žiūrint pagal realias galimybes, tai manyčiau viena iš realiausių LLRA siekių yra išlaikyti tam tikrą įtaką valdančiajai daugumai ir per tai išgauti didesnių arba mažesnių politinių dividendų sau ir Pietryčių Lietuvos savivaldai, kur ši partija turi absoliučią valdžią. Besikeičianti regioninio saugumo padėtis, o to pasėkoje ir politinis klimatas Lietuvoje verčia tą partiją truputi keisti savo retoriką ir atsitraukti nuo vien tautinių klausimų deklaravimo. To pasėkoje matome, kad dabar deklaruojama apie vaiko pinigų didinimą, nemokamus vaistus senoliams ir pan. Tačiau nėra jokių abejonių, kad šiai partijai ir toliau pagrindiniais politiniais tikslais lieka tautinių mažumų klausimai – vietovardžių ir asmenvardžių rašyba, švietimo niuansai, viešas lenkų kalbos vartojimas ir neturiu jokių abejonių, kad pasitaikius progai šie klausimai politinėje darbotvarkėje atsiras.
Lietuvoje paplitusi vietininkiškumo politika. Tai atvejai, kai siekiama išgauti lėšų iš centrinės valdžios savo vienmandatėms apygardoms. Kaip manote ar tuo gali naudotis LLRA? Kokie projektai būtų jos dėmesio centre?
Čia daug priklausytų ar kiek įtakos vienai ar kitai ministerijai turėtų partija, ar gautų ministro ar viceministro postą. Tikrai neatmetu minties, kad šios partijos atstovas bandytų gauti lėšų kažkuriai iš „jos valdžioje esančių“ apygardų, tik sunku būtų įvardinti, kokie tai galėtų būti projektai. Girdėti kalbų apie buvusio energetikos ministro Neverovičiaus „grįžimą“. Tai čia būtų mažiausiai problemiškas atvejis. Tačiau galime prisiminti, kai Kultūros ministerijos viceministru buvo E. Trusevič ir tada buvo „karšta“, kai buvo „stumiami“ įvairūs tautinių mažumų klausimai. Taigi čia viskas bus aiškiau kai susidėlios valdančioji koalicija.
Kaip Jūs vertintumėte tokią politiką? Kaip siekius pagerinti žmonių gyvenimą ar būdą uždirbti daugiau balsų? O gal ir vienas, ir kitas dalykai yra susiję?
Sunku tokią politiką vertinti, iš vienos pusės, jei žmogus buvo išrinktas vienmandatėje apygardoje, jis ir turi atstovauti tos apygardos žmones, žinoma, nepamiršdamas nacionalinio intereso. Tokį dalyką galima vertinti tik per tai, kokios yra tikrosios intencijos – ar gauti sau balų, ar nuoširdus rūpinimasis žmonių gerove. Nes paprastai tikras rūpinimasis žmonių gerove reikalauja tam tikrų ilgalaikių darbų ir su tuo susijusių laikinų sunkumų ir nepatogumų. O tai kaip žinome politikoje yra neparanku ir nedaugelis politikų dėl to rizikuoja savo politine ateitimi. Čia reikia, kad ir žmonių sąmoningumas augtų, bet kad ir politikai prisidėtų prie to sąmoningumo ugdymo !!!
Iki Seimo rinkimų liko kiek daugiau nei metai. Ir tai tuo atveju, jeigu nebus nuspręsta keisti Seimo rinkimų datą. Kokios, Jūsų nuomone, LLRA perspektyvos šiuose rinkimuose?
Manau, kad vienmandatėse apygardose 3 mandatus tikrai laimės, o dėl 5 proc. perlipimo, tai sunku šiuo metu kažką pasakyti – balansuojama ant ribos. Tačiau nepamirškime, kad dar yra metai ir mums sunku numatyti, kaip jiems savarankiškai ar su užsienio valstybių pagalbą pavyks įaudrinti politinę darbotvarkę ir taip suaktyvinti savo rinkėjus. Vat šiuo atveju ir yra labai įdomu kokį kelią pasirinks LLRA – ar eiti į koaliciją ir ten kelti sau aktualius klausimus ir galiausiai prieš rinkimus „trenkti“ durimis ir išeiti iš koalicijos taip demonstruojant savo principingumą ir keliant savo autoritetą rinkėjų akyse. Ar bus „šūkaujama“ iš „galinio suoliuko“ pozicijų, taip „nesusitepant“ su nesėkminga dabartine valdžia ir bandant įaudrinti visuomenę bei atkreipti į save dėmesį.
Pereikime prie vietos savivaldos klausimų. Ką Jums kaip politikui pavyko pasiekti per pastarąjį laikotarpį? Ar jaučiasi nors šioks toks opozicijos ir pozicijos bendradarbiavimas, o galbūt įtampa auga?
Vilniaus rajono savivaldybės tarybos nariu esu pirmą kadenciją. Naujoji taryba dirba tik apie 2 mėn., turėjome dar tik 3 tarybos posėdžius. Tad realių darbų padaryti kol kas nepavyko, tačiau klausimų ratas auga labai sparčiai ir jaučiu didelį žmonių interesą, kai kreipiamasi, kad tas ar tas nedaroma, jog esama darbų, kuriuos reikia padaryti siekiant apginti viešąjį interesą.
Tarkime, kad pozicija nusprendžia pritarti Jūsų iniciatyvai. Ką norėtumėte pakeisti ar pasiūlyti, kad gyventojų gyvenimo kokybė pagerėtų?
Tai ką mes norėtume pakeisti ir padaryti yra mūsų programoje. Šiuo metu aktualiausias ir skaudžiausias klausimas yra švietimo ugdymo įstaigų valstybine kalba trūkumas. Čia yra pirmas prioritetas. Antras taip pat labai svarbus klausimas yra kelių asfaltavimas ir susisiekimas viešuoju transportu. Na ir trečias prioritetas būtų, tai pašalinti visas neskaidrias ir korupcines apraiškas savivaldoje. Tik deja labai abejoju, kad pozicija pritartų šioms mūsų iniciatyvoms (šypsosi).
Pabaigai. Galbūt svarstote dalyvauti kitais metais vyksiančiuose Seimo rinkimuose? Ar turėsime progą išvysti Jus prie rinkimų starto linijos.
Ne, Seimo rinkimuose nedalyvausiu. Atsiduodu pilnai darbui savivaldai, kuri yra arčiausiai žmonių. O darbo čia yra tikrai daug !
Dėkojame už pokalbį.