„Swedbank investicijų valdymo“ direktorius Tadas Gudaitis
Po kelių savaičių pasibaigsianti pensijų kaupimo reforma daugeliui dirbančiųjų iš tiesų fiksuos naujo etapo pradžią – pasirengimą finansiškai saugesnei senatvei. Užsitikrinti didesnes pajamas senatvėje kaupdami antroje pensijų pakopoje šiuo metu jau siekia daugiau nei 1,3 mln. lietuvių. Ką svarbu žinoti prieš priimant spendimą, kuris turės nemažos įtakos jūsų pajamoms sulaukus pensinio amžiaus?
Kodėl kaupti?
Kad rūpintis didesnėmis senatvės pajamomis yra svarbu, galima iliustruoti keliais skaičiais. Šiandien „Sodros“ mokama pensija sudaro kiek daugiau nei 40 proc. buvusio atlyginimo, o remiantis valstybės institucijų skaičiavimais, ateityje ji gali mažėti iki maždaug 30 proc. buvusio atlyginimo. Pamėginus įsivaizduoti, kaip reikėtų gyventi jūsų dabartinėms pajamoms sumažėjus 70 proc., turėtų tapti pakankamai akivaizdu, kad tokį finansinį smūgį sušvelninti yra labai svarbu.
Nemaža dalis gyventojų tai jau įvertino. Kaupiančiųjų II pensijų pakopos fonduose skaičius auga, o dauguma naujai pasirašančių pensijų kaupimo sutartis nelaukia įmokų didėjimo palaipsniui ir iš karto pasirenka mokėti maksimalias 3 proc. įmokas nuo savo atlyginimo.
„Sodros“ duomenimis, maksimaliai kaupti savo senatvės pensijai renkasi 4 iš 5 naujai sutartis sudarančių šalies dirbančiųjų. Svarbu pažymėti, kad kaupiantys maksimaliai gauna ir didesnę valstybės paskatą, sudarančią 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje.
Kaip kaupti toliau?
Didesnioji dalis II pensijų pakopos dalyvių dar iki reformos kaupė maksimaliai, tai yra, skiria 3 proc. lėšų savo pensijai kaupti ir gauna 1,5 proc. paskatą nuo šalies vidutinio atlyginimo. Jei priklausote šiai grupei, jums iš esmės niekas nepasikeitė. Tęsdami įmokų mokėjimą toliau turite visas galimybes iki savo senatvės sukaupti pakankamai lėšų, kurios leistų tikėtis didesnės, valstybės institucijų skaičiavimais, maždaug 50 proc. buvusio atlyginimo sieksiančios pensijos.
Jei šiuo metu kaupiate minimaliai, tai yra, mokate 1,8 proc. nuo savo darbo užmokesčio ir gaunate 0,3 proc. vidutinio atlyginimo paskatą iš valstybės, pasididinti įmokas galite iki šių metų liepos 31-osios. Padidinę įmokas, iš karto gausite didesnę valstybės paskatą, kuri šiuo metu sudaro 16,4 euro per mėnesį (iš viso – 196,8 euro per metus). Kadangi ši įmoka apskaičiuojama nuo vidutinio atlyginimo šalyje, jam augant didės ir į jūsų pensijų fondą pervedama valstybės paskata.
Kodėl gyvenimo ciklo fondai?
Įvykdžius pensijų reformą, II pensijų kaupimo pakopos įmokos yra kaupiamos gyvenimo ciklo fonduose. Šio tipo fondai valdomi atsižvelgiant į kaupiančiųjų amžių – artėjant link pensinio amžiaus pensijų fonde dinamiškai mažinama rizikingesnių ir didinama saugesnių investicijų dalis. Fondo tikslas yra sukaupti kuo didesnį pensijų turtą išėjimo į pensiją dienai.
„Swedbank“ gyvenimo ciklo pensijų fonduose 2019 m. taikomas mažesnis (0,75 proc.) turto valdymo mokestis, kuris toliau mažės (iki 0.4 proc.), o turto išsaugojimo pensijų fonde šis mokestis jau dabar yra tik 0,2 proc.
Kur investuojami mano pinigai?
„Swedbank“ pensijų fonduose gyventojai jau yra sukaupę daugiau nei 1,2 mlrd. eurų turto. Siekdami subalansuoti trumpalaikes rizikas ir uždirbti ilgalaikės grąžos, investavimą papildėme nauju aspektu – tvaria investicijų kryptimi. Daugiau nei 250 mln. eurų pensijų fondų dalyvių lėšų jau investavome į tvarų verslą, o ateityje visos pensijų fondų investicijos turės atitikti tvarumo principus.
Tvari verslo plėtra šiandien gali padėti užtikrinti ilgalaikę grąžą investuotojams ir duoti naudos visuomenei. Todėl priimdami sprendimus dėl naujų investicijų, atsižvelgiame į įmonių ir fondų gerąją valdymo praktiką, jų etiškos ir skaidrios veiklos principus. Tad kaupiantieji „Swedbank“ gyvenimo ciklo fonduose ne tik nukreipia savo lėšas į konkurencingą grąžą nešančias investicijas, bet ir prisideda prie tvarumo tikslų įgyvendinimo.
Jei iki šiol nekaupėte
Liepos 1 dieną visi jaunesni nei 40 metų sulaukę asmenys bus automatiškai atsitiktine tvarka įtraukti į kaupimo sistemą, jiems dar metų pradžioje buvo priskirtas pensijų kaupimo fondas. Kokiai pensijų kaupimo bendrovei buvote priskirtas, galite sužinoti asmeninėje „Sodros“ paskyroje.
Nors kaupimo bendrovė jums buvo priskirta automatiškai, verta atsižvelgti į kelis aspektus ir priimti savarankišką sprendimą. Galbūt daug patogiau bus kaupti ne priskirtoje bendrovėje, o to banko fonde, kuriame yra ir jūsų sąskaita. Pravartu atsižvelgti ir į gyvenimo ciklo fondų rezultatus – jie taip pat gali pasufleruoti jums priimtinesnį sprendimą.
Jei dar esate neapsisprendęs dėl kaupimo, raginame priimti sprendimą − jis turės įtakos jūsų ateities finansiniam saugumui. Lai tai būna vienas labiausiai jūsų apgalvotų sprendimų gyvenime, už kurį sau galėtumėt padėkoti ateityje.