Europos dienos stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti išvakarėse Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Darius Semaška dalyvavo Vokietijos federaliniame SED (Rytų Vokietijos Socialistinės vienybės partijos) diktatūros tyrimų fonde surengtoje diskusijoje apie stalinizmo nusikaltimus ir jų vertinimą Europoje.
Įžanginį žodį renginyje taręs ambasadorius, remdamasis savo šeimos patirtimi, papasakojo apie tragiškus sovietinės okupacijos metus, kai tūkstančiai Lietuvos gyventojų buvo represuoti, išvežti į Sibiro darbo lagerius bei tremties vietas, iš kurių didelė tremtinių dalis negrįžo. Ambasadorius taip pat priminė apie skaudžias Molotovo-Ribentropo pakto pasekmes Baltijos šalims bei kritiškai įvertinto komunistinių nusikaltimų ignoravimo ir stalinistinio režimo reabilitavimo apraiškas Rusijoje.
Diskusijos su buvusiu Vokietijos Demokratinės Respublikos užsienio reikalų ministru Markus Meckel metu aptarti skirtingi totalitarinių režimų vertinimai Europoje bei aktualūs istorinės atminties klausimai Lietuvoje. Vokietijos radijo Deutschlandfunk žurnalistės Sabine Adler moderuojamoje diskusijoje ambasadorius D. Semaška atkreipė dėmesį į kol kas dar kartais paviršutinišką stalinistinių nusikaltimų vertinimą Europoje ir išreiškė poreikį sovietinį totalitarizmą paversti neatskiriama bendros europinės istorinės atminties dalimi.
Renginio metu taip pat pristatytas Vokietijos federalinio SED diktatūros tyrimų fondo naujai išleistas leidinys skirtas komunizmo aukų atminties vietų įamžinimui. Į knygą įtraukti ir stalinizmo aukoms skirti memorialai Lietuvoje.
Užsienio reikalų ministerija
Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur nuotr.