Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praėjusią savaitę gavusi informacijos iš žiniasklaidos apie galimus gyvūnų gerovės reikalavimų pažeidimus kailinių gyvūnų ūkiuose, atliko neplaninius patikrinimus. Informacija dėl netinkamo šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo ūkiuose, gyvūnų laikymo sąlygų ir pan. pažeidimų iš dalies pasitvirtino. Kai kuriems ūkiams surašyti įspėjimai, skirtos administracinės nuobaudos.
Veterinarijos specialistai tikrinimo metu įvertino gyvūnų laikymo vietas ir sąlygas, apžiūrėjo, ar nėra traumuotų, sukandžiotų ar kitaip sužeistų, kankinamų žvėrelių. Patikrinimų metu nustatyta, keliuose ūkiuose rasti keli sužaloti žvėreliai, tačiau jie laikomi atskirai nuo sveikųjų, gydomi.
„Iš visuomeninių organizacijų gauta informacija yra labai svarbi ir reikalinga. Visuomet operatyviai į ją reaguojame, atliekame nuodugnius patikrinimus gyvūnų laikymo vietose. Tačiau neretai tokia informacija mums pateikiama pavėluotai. Tokiu atveju surinkti patikimų įrodymų ir patvirtinti gautą informaciją yra sudėtinga, o gyvūnai visą tą laiką paliekami be realios pagalbos“, – komentavo VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus l. e. p. skyriaus vedėjo pavaduotojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Giedrius Blekaitis.
Anot specialisto, VMVT artimiausiu metu atliks neplaninius patikrinimus visose kanadinių audinių laikymo vietose. Be to, gauta informacija ir patikrinimų metu surinkti faktai apie netinkamai tvarkomą mėšlą, galimai neteisėtą laukinių gyvūnų laikymą kailinių žvėrelių ūkių teritorijoje pagal kompetenciją perduota įvertinti aplinkos apsaugos institucijoms.
Lietuvoje šiuo metu yra registruota ir veiklą vykdo 210 kailinių žvėrelių (lapių, kanadinių audinių, šinšilų) ūkių. Visi jie tikrinami periodiškai, 1–2 kartus per metus, pasirenkant didžiausią riziką gyvūnų gerovei keliančius laikotarpius, pvz., kanadinių audinių jauniklių atjunkymo nuo motinų laiku (birželis–liepa) ar žudymo laiku (kovas / spalis–lapkritis).
Šiuo metu VMVT specialistai yra parengę siūlymus keisti Administracinių nusižengimų kodekso straipsnius ir nustatyti didesnes baudas už biologinio saugumo priemonių ir gyvūnų gerovės reikalavimų pažeidimus.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos informacija