Liepos 1-ąją Vilniaus rotušės aikštėje trisdešimt lietuvių bendruomenių iš skirtingų pasaulio šalių ir 25 Lietuvos tautinės bendrijos kvies Lietuvos gyventojus susipažinti. Renginiu „Šimtas Lietuvos veidų – sujunkime Lietuvą“ Pasaulio Lietuvių bendruomenė ir Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės siekia padėti susitikti viso pasaulio lietuviams ir čia gyvenančios tautinėms mažumomis. Kartu Rotušėje ir jos prieigose vyks pasaulio lietuvių meno kūrėjų paroda ir koncertas.
„Už Lietuvos ribų per pasaulį turime išsibarsčius daugiau nei milijoną lietuvių. Pasaulio Lietuvių Bendruomenės (PLB) darbas skaičiuoja 60-tuosius metus ir pirmas kartas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kuomet teoriškai pažįstama, po pasaulį išsibarsčiusi, lietuvių diaspora pagaliau įgis tikrą veidą ir prisistatys. Taip švenčiame Vilniuje Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-metį kartu, kaip viena didelė šeima. Kviečiame susitikti, pamatyti vieniems kitus, susipažinti ir susidraugauti“,- sako Dalia Henke, PLB vadovė ir šio renginio idėjos autorė.
Tautinių mažumų departamento direktorės Vidos Montvydaitės teigimu, Lietuvos tautinės bendrijos yra neatsiejama Lietuvos visuomenės, jos istorijos ir kultūros dalis, o apsikeitimas unikalia patirtimi saugojant savo tapatumą gyvenant ne savo kilmės šalyje bus labai naudinga tiek iš viso pasaulio suvažiavusiems lietuviams, tiek Lietuvoje gyvenančioms tautinėms mažumoms.
„Šiuolaikiniame pasaulyje, kai sienos tarp valstybių tampa virtualiomis ir atlieka formalų vaidmenį, kinta ir pati nacionalinės valstybės idėja. Neprivalai būti lietuviu arba gyventi Lietuvoje tam, kad Lietuvą laikytum savo Tėvyne. Todėl šiandien susiduriame net su tokiomis situacijomis, kai užsienyje gyvenantys lietuviai puoselėja tradicijas arba vartoja žodžius, atėjusius į jų kultūrą iš kitų tautų arba kultūrų, tačiau jie patys net nesumąsto apie tai. Tuo mūsų Lietuva yra unikali – amžiais besiformavęs kultūrinis ir tautinis daugiasluoksniškumas tapo mūsų išskirtiniu bruožu, kurį mes norime pademonstruoti visam pasauliui“, – sako V. Montvydaitė.
Renginio metu veiks paviljonų miestelis, kur prisistatys lietuvių bendruomenės nuo Australijos iki Islandijos, JAV ir Pietų Amerikos. Kartu prisistatys ir daugiau kaip 25 Lietuvos tautinės bendrijos.
Anot renginio koordinatorės, Vengrijos lietuvių bendruomenės atstovės Jurgos Gailiūtės, pirmą kartą paviljonų miestelyje niekas nieko nepardavinės, o bus dalinamasi lietuvybės, tautinių mažumų tapatybės, puoselėjimo pasaulyje patirtimi, mezgami ryšiai, bus keičiamasi patirtimi garsinant Lietuvos vardą pasaulyje.
„Mes dažnai kalbame apie takoskyrą „mes, likę Lietuvoje“ ir „jie, išvažiavusieji“, norime, kad tas skirstymas išnyktų. Lietuviai – plačiai išsibarsčiusi tauta ir šiandien nesunkiai galime palaikyti ryšius, pažinti vieni kitus ir liepos pirmąją turime puikią progą – susitikti su lietuviais, gyvenančiais svetur. Ko gero, pirmą kartą turėsime kitokį – ypatingą paviljonų miestelį, kuriame nebus prekiaujama, o bus pristatomi lietuvių pasiekimai pasaulyje, dalinamasi pažintimis ir kontaktais. Nebėra „mes” ir „jie”, yra tik Pasaulio Lietuva“, – sako J. Gailiūtė.
Anot jos, norėdama atkreipti dėmesį į takoskyrą tarp išvažiavusių ir likusių Lietuvoje, PLB pradėjo akciją socialiniuose tinkluose #SujunkimeLietuva, kur dalinamasi labai skirtingomis pasaulio lietuvių istorijomis.
„Įrodyta, kad labiau pažįstami žmonės ir procesai – mažiau baugūs. Šia akcija norime atskleisti, kiek skirtingų migracijos istorijų būna ir kiek daug Lietuvą mylinčių žmonių yra pasaulyje. Todėl norime pakviesti visus lietuvius ir Lietuvos gyventojus prisijungti prie šios akcijos ir socialiniuose tinkluose su grotažyme #SujunkimeLietuva dalintis savo istorijomis, kas jiems yra Lietuva ir kur jos yra pasaulyje“, – sako J. Gailiūtė.
Rotušėje veiks pasaulio lietuvių meno paroda
Atkurtos Lietuvos 100-mečio minėjimas paskatino Pasaulio lietuvių bendruomenę surengti ir išskirtinę pasaulio lietuvių meninės kūrybos šventę. Praėjus 30 metų po pirmosios Lietuvos dailės muziejaus, kartu su kitomis institucijomis 1988 m. surengtos pirmosios Lietuvių išeivijos dailininkų kūrybos parodos, šiais metais PLB sukviečia 54 menininkus iš 19 pasaulio šalių savo brandžiausiais kūrybos darbais papuošti Vilniaus rotušę liepos 1-11 d.
„Parodai „Pasaulio Lietuva: kūrybos horizontai“ atrinkti menininkai ne vienas yra gerai pažįstami ir vertinami savo gyvenamoje šalyje, yra daugkartiniai tarptautinių parodų dalyviai. Daugiau nei puse jų atvyks į parodos atidarymą liepos 1d.“, – sako parodos koordinatorė, PLB Kultūros komisijos pirmininkė Jūratė Caspersen.
Anot jos, net trys dailininkai, dalyvavę pirmojoje išeivijos parodoje prieš tris dešimtmečius, su savo darbais dalyvaus ir šiemet. Parodos kuratorės – Lietuvos dailės muziejaus dailėtyrininkės Ilona Mažeikienė ir Regina Urbonienė.
Vainikuos Andriaus Mamontovo muzika ir sulėktuvės
Rotušės aikštės scenoje vyks pasaulio lietuvių bendruomenių ir Lietuvos tautinių bendrijų meno kolektyvų koncertiniai pasirodymai. Koncertą atidarys operos solistė Nomeda Kazlaus, savo patirtimi dalinsis muzikantas Jurgis Didžiulis. Renginį globoja ir atidarys Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė, dalyvaus premjeras Saulius Skvernelis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kartu su Kanados ambasadoriumi Lietuvai Alain Pierre Joseph Hausser.
Renginį vainikuos Andriaus Mamontovo muzikinis sveikinimas. Po jo bus filmuojamos sulėktuvės (flashmobas).
LTlife.lt