Trakų viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta nauja Kovo 11-osios Akto signataro, filosofo ir visuomenės veikėjo, profesoriaus Bronislovo Genzelio knyga „Politikos laisvamanio užrašai: sovietmetis, Sąjūdis, nūdiena“ („Versmės“ leidykla, 2016).
Renginyje dalyvavo pats knygos autorius B. Genzelis, Kovo 11-osios Akto signataras filosofijos mokslų daktaras, profesorius Bronislovas Juozas Kuzmickas, poetas, publicistas, kultūros kritikas, žurnalistas, vertėjas, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas Vytautas Rubavičius bei „Versmės“ leidyklos renginių organizatorius, atsargos pulkininkas Arūnas Dudavičius, kuris ir vedė renginį.
Profesorius B. Genzelis gimė Aukštadvaryje, kur gyveno su šeima iki 8 metų. Filosofijos mokslus studijavęs Maskvos M. Lomonosovo universitete, B. Genzelis dirbo Šiaulių pedagoginiame institute, LTSR istorijos institute, Vilniaus universitete, Vytauto Didžiojo universitete. Lietuvoje bręstant pokyčiams 9 dešimtmečio pabaigoje aktyviai dalyvavo Sąjūdžio kūrime, Lietuvos pasitraukimo iš SSSR procesuose, dirbo kurdamas naują valstybę Aukščiausioje Taryboje ir LR Seime, įvairiose visuomeninėse, kultūrinėse organizacijose.
Šiuo metu profesorius rašo įvairių šalių periodiniams moksliniams leidiniams, leidžia knygas, dalyvauja susitikimuose su visuomene. Pastarojo meto B. Genzelio kūryba atskleidžia Sąjūdžio kūrimosi ir veiklos istoriją, SSSR žlugimo peripetijas. B. Genzelio iniciatyva į Aukštadvario biblioteką pernai atkeliavo dalis (virš 1300 vienetų dokumentų) asmeninės signataro bibliotekos, kuri buvo perduota kaip ypatingai brangi kraštiečio dovana.
Susitikimo metu daugiausia kalbėta apie leidinį, siekiant pristatyti jo originalumą ir vertę skaitytojui, tačiau svečiai dalinosi ir asmeninėmis įžvalgomis bei prisiminimais apie ano meto aktualijas ir šių dienų gyvenimą. Profesoriaus Genzelio draugas ir bendražygis Bronislovas Juozas Kuzmickas pasakojo apie istorinius Sąjūdžio momentus, ideologinį darbą institute, nomenklatūros kovą dėl postų, filosofijos chrestomatijos, kurią sudarė su Bronislovu Genzeliu, Romualdu Ozolu, Jokūbu Minkevičium ir kt., leidybą. Buvęs B. Genzelio studentas Vytautas Rubavičius susitikimo metu dalijosi mintimis apie profesoriaus knygą, partijų kilmę, valdžios žmones. Jis pabrėžė bendruomenės gyvenimo pajautos ir draugystės temą, nepriklausomybės nuovoką. Knygos autorius plačiau pasakojo apie Kovo 11-osios Akto būtinybę ir svarbą. Paskelbti nepriklausomybę buvo svarbu dar neįsigalėjus naujai SSRS konstitucijai, kuri būtų užkirtusi kelią išstoti iš sąjungos taikiu būdu. Šį faktą profesorius palygino su Katalonijos padėtimi Ispanijoje. Taip pat pažadėjo, kad jo knygoje rasite atsakymą į klausimą, kodėl būtent Islandija pirmoji pripažino mūsų šalies nepriklausomybę.
Susitikimo dalyviai sulaukė ir klausimų. Klausytojai svečių teiravosi, kokią valstybės ateitį jie įsivaizduoja. Taip pat domėtąsi švietimo problemomis, kultūros išsaugojimu.
Bronislovo Genzelio knygą „Politikos laisvamanio užrašai: sovietmetis, Sąjūdis, nūdiena“ kviečiame skaityti Trakų viešojoje bibliotekoje.
Irena Jocienė, TVB vyr. bibliotekininkė