Baigėsi žaliųjų technologijų (angl. cleantech) konkurso „Climate Launchpad“ nacionalinis etapas Lietuvoje. Aštuonios komandos iš Vilniaus, Kauno ir Alytaus varžėsi dėl geriausių TOP-3 idėjų titulo ir galimybės dalyvauti Europos tvariųjų idėjų konkurso finale Kipre. Ar lietuvių idėjos vėl bus įvertintos kaip pernai?
Nacionaliniame finale komandos pristatė savo žalias verslo idėjas, atskleidė jų inovatyvumą, technologinį potencialą, įtaką visuomenei, galimybes plėsti rinką. Daugiausia dėmesio buvo skiriama teigiamam verslo idėjų poveikiui aplinkai ir galimybėms praktiškai prisidėti prie švaraus ir tvaraus pasaulio kūrimo.
Išrinkti geriausi
Komisija išrinko TOP-3 idėjas. Pirmąją vietą laimėjo „R-Solar“ komanda, kurie pasiūlė naują būdą perdirbti ir antrą kartą panaudoti saulės modulius. Jų siūloma inovatyvi perdirbimo technologija leistų į rinką grąžinti apie 90 procentų fotovoltiniuose saulės moduliuose naudojamų medžiagų. Antrąją vietą užėmė „Enestor“ komanda. Jos nariai kuria technologiją, padėsiančią subalansuoti žaliosios energijos vartojimą. Komandos siūlomas produktas ne tik leistų elektromobilių turėtojams krauti automobilius savo kieme, bet ir leistų efektyviai panaudoti susidarantį elektros energijos perteklių. Trečiosios vietos laimėtojai – „@2“ komanda, siekianti sumažinti oro užterštumą mieste. Jie siūlo prie miesto viešojo transporto priemonių primontuoti specialius modulius, kurie sugertų ore esančias CO2 dujas ir paverstų jas elektros energija. Ši technologija leistų taupyti troleibusų naudojamą energiją ir kartu valytų miesto orą.
Pranešama, kad finalo metu taip pat buvo įteikti ir specialūs prizai. Teisininkų kontora „Metida“ įsteigė prizą patentabiliausioms idėjoms. Prizu pasidalino „R-Solar“ ir „@2“ komandos. Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas papildomu prizu apdovanojo „Enestor“ komandą, kuri pademonstravo didžiausią potencialą daryti teigiamą įtaką.
Komandas finalo metu vertino „Lietuvos energija“ plėtros projektų vadovas Andrius Juozapaitis, teisininkų kontoros „Metida“ patentų konsultantas Eugenijus Keras, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė Laima Kaušpadienė, „Startup.lt“ direktorius Arvydas Bložė ir Kauno Technologijos Universiteto (KTU) Nacionalinio inovacijų ir verslo centro direktorius Mindaugas Bulota.
Laukia finalas Kipre
Šiemet projektus vertinęs, o praėjusiais metais konkursą savo kailiu išbandęs Mindaugas Bulota dalinosi savo patirtimi ir įspūdžiais. „Šis konkursas suteikia ne tik galimybę tobulėti, semtis patirties iš savo srities profesionalų, tačiau taip pat leidžia patikrinti turimas idėjas ir tai, ar jos gali veikti praktiškai. Visiems, turintiems kūrybinių idėjų ir norinčių prisidėti prie švarios aplinkos kūrimo, rekomenduoju savo jėgas išbandyti „Climate Launchpad“ konkurse“, – sakė M. Bulota. Praėjusiais metais jo siekis gaminti anglies pluoštą iš atsinaujinančių išteklių, celiuliozės ir lignino, buvo pripažintas geriausia idėja „Tvarios gamybos sistemų“ kategorijoje ir pateko tarp TOP-15 geriausių idėjų Europoje.
TOP-3 išrinktos Lietuvos komandos iškovojo teisę atstovauti Lietuvai spalio 18-19 d. Kipre vyksiančiame didžiajame žaliųjų idėjų konkurso finale, kuriame komandos rungsis dėl geriausių žaliųjų idėjų titulo ir specialiai įsteigtų prizų. Dešimties „Climate Launchpad“ didžiajame finale geriausiai pasirodžiusių komandų laukia 18 mėnesių trukmės verslo akseleravimo programa žaliųjų idėjų vystymo verslo mokykloje „Climate-KIC Accelerator“. Pirmosios vietos nugalėtojui taip pat bus įteiktas 10 000 EUR piniginis prizas, antrosios vietos laimėtojui – 5 000 EUR, o trečiosios – 2 500 EUR piniginis prizas.
Konkurso dalyviai. Kauno Technologijos Universiteto (KTU) nuotr.
Būtina skatinti žaliųjų technologijų potencialą
Beveik tris mėnesius trukusios programos „Climate Launchpad“ metu dalyviai mokėsi verslo vystymo pagrindų ir savo žinias gilino 2 dienų trukmės mokymų stovykloje (Bootcamp) kartu su verslininku, vienu iš programos „Climate Launchpad“ kūrėjų Ron‘u Bloemer‘iu. Taip pat dalyviams buvo surengtos 6 mokymų ir konsultacijų sesijos, kurių metu jie grynino savo žaliojo verslo idėją, tobulino verslo modelį ir ruošėsi savo projekto pristatymui nacionaliniame finale.
„Turime padėti naujoms ir inovatyvioms idėjoms pasiekti rinką ir tokiu būdu prisidėti prie tvarios plėtros ir ekonomikos augimo. Žalios idėjos gali tapti sėkmingu verslu, todėl mes siekiame atskleisti švariųjų technologijų potencialą. Lietuvių idėjos yra lygiavertės varžytis su kitais novatoriais Europoje – tą įrodo ir praėjusių metų mūsų dalyvių sėkmė. Todėl su nekantrumu laukiame spalio, kada lietuvių idėjos vėl rungsis Europos finale Kipre“, – teigė L. Kaušpadienė, programą „Climate Launchpad“ Lietuvoje įgyvendinančio Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė.