• Renginiai
  • Receptai
  • Laisvalaikis
  • Video
Pirmadienis, 7 liepos 2025
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Vilniaus Kraštas
Reklama
  • Žinios
    • Vilnius
    • Trakai
    • Vilniaus rajonas
    • Elektrėnai
    • Šalčininkai
  • Renginiai
  • Kultūra
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Politika
  • Mokslas
  • Turizmas
  • Įdomu
  • ŽŪM
  • Žinios
    • Vilnius
    • Trakai
    • Vilniaus rajonas
    • Elektrėnai
    • Šalčininkai
  • Renginiai
  • Kultūra
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Politika
  • Mokslas
  • Turizmas
  • Įdomu
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Vilniaus Kraštas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Pradžia Aplinka

Tvari miestų vertė: kai žaliosios erdvės tampa svarbesnėmis už kvadratinį metrą betono

2025-06-11
Aplinka
Laikas: 4 min skaitymo
Asociatyvi nuotr. / Unsplash

Asociatyvi nuotr. / Unsplash

Planetai vis smarkiau šylant, daugėja gaivališkų gamtos kataklizmų, kuriuos sukelia ekstremalios oro sąlygos – nuo ​​ smarkių audrų bei potvynių iki sausrų, miškų gaisrų ir karščio bangų, kurių neigiamas poveikis žmonių gerovei, sveikatai ir net gyvybei jau tapo akivaizdus.

Klimato krizei stiprėjant, žalesni miestai tampa toli gražu nebe prabanga, o būtinybe, kadangi žaliosios erdvės miestams padeda prisitaikyti prie destruktyvaus klimato kaitos poveikio. Žalieji plotai miestuose ne tik gerina oro kokybę, bet ir akivaizdžiai mažina oro temperatūrą.

Šių metų balandžio mėnesį mokslo žurnale „The Lancet Planet Health“ publikuotas mokslininkų iš autoritetingų pasaulio mokslo institucijų tyrimas pateikė aiškius įrodymus, kad žaliųjų urbanistinių erdvių plėtra padeda apsaugoti žmonių sveikatą ir gyvybę. Grupės mokslininkų iš JAV, Australijos, Jungtinės Karalystės, Kanados, Italijos, Ispanijos, Portugalijos, Prancūzijos, Kinijos, Pietų Korėjos ir kitų šalių išsami studija patvirtino ankstesnius spėjimus, kad dėl žaliųjų plotų krentant oro temperatūrai, mažėja ir dėl karščio bangų kylančių mirčių skaičius.

Asociatyvi nuotr. / Unsplash

Galėjo išgelbėti milijoną gyvybių

Miestams kaistant greičiau nei kaimo vietovėms, ekstremalios kaitros poveikis intensyvesnis urbanizuotose vietovėse – betonas, asfaltas ir pastatai sugeria ir sulaiko šilumą, o šis reiškinys vadinamas miesto karščio salų efektu (angl. urban heat island effect), dėl kurio dienos metu sugertas karštis naktį išskiriamas labai lėtai, todėl orui atvėsti miestuose reikia gerokai daugiau laiko.

„The Lancet Planet Health“ publikuoto tyrimo autoriai – daugiau nei dvidešimties mokslininkų grupė – atskleidė, kad urbanistiniai žalieji plotai naudingi ne tik rekreaciniu ar estetiniu aspektu, bet ir gelbstint gyvybes. Mokslininkai 2000-2019 metų laikotarpiu ištyrė daugiau kaip 11 tūkstančių miestų 53 pasaulio šalyse. Buvo vertinamos karščio bangų ir mirtingumo sąsajos.

Paaiškėjo, kad, jei miestų teritorijose žaliųjų plotų kiekis būtų buvęs padidintas bent 30 proc., 2000-19 metų laikotarpiu būtų išvengta daugiau nei trečdalio su karščiais susijusių mirčių (šiuo laikotarpiu su ekstremalia kaitra susijusių mirčių skaičius siekė daugiau kaip 3 mln., o tai sudarė 2,5 proc. visų mirčių). Tyrimo metu paaiškėjo, kad per šiuos 20 metų žalieji plotai galėjo išgelbėti virš milijono gyvybių.

Pietų Europa pajustų didžiausią poveikį

Mokslininkai pastebėjo, kad padidinus žaliųjų plotų (pvz., medžių, žolės, kitų augalų)  kiekį miestuose 10, 20 ir 30 proc., vidutinė kasdienė šiltųjų sezonų temperatūra sumažėtų atitinkamai 0,08, 0,14 ir 0,19 laipsnio Celsijaus. Nors iš pažiūros toks temperatūros sumažėjimas atrodo pakankamai menkas, jo poveikis mažinant su ekstremalia kaitra susijusių mirčių skaičių išties reikšmingas – toks pokytis galėjo užkirsti kelią atitinkamai 0,9 mln., 1 mln. ir 1,2 mln. mirčių, kas sudarytų 27 proc., 32 proc. ir 37 proc. visų su ekstremaliais karščiais susijusių mirčių 2000-19 metų laikotarpiu.

Asociatyvi nuotr. / Unsplash

Tyrimas taip pat atskleidė, kad toks žaliųjų plotų poveikis žmonių sveikatai ir gyvybei yra susijęs ir su konkrečių miestų klimato tipais, socioekonominėmis, demografinėmis ir kitomis sąlygomis. Pavyzdžiui, žaliąsias urbanistines erdves išplėtus 30 proc., Europoje per dvidešimt metų būtų buvę galima išvengti vidutiniškai 397 tūkst., Azijoje – 528 tūkst. ekstremalių karščių sukeltų mirčių. Ryškiausias su karščiu susijusių mirčių sumažėjimas būtų fiksuojamas Pietų ir Rytų Azijos bei Pietų Europos miestuose. Kaip žinia, Europa yra dėl klimato kaitos sparčiausiai šiltėjantis pasaulio žemynas.

Mirtingumas tik didės

Atliekant tyrimą pastebėta, kad planetai šylant, auga ir mirtingumo dėl ekstremalios kaitros rodikliai – 2000-19 metų laikotarpiu mirčių dėl ekstremalaus karščio skaičius kasmet siekė iki 5 mln., o tai sudarė beveik 1 proc. mirčių globaliu mastu. Mokslininkai prognozuoja, kad dėl klimato kaitos ši problema dar labiau paaštrės. Remiantis 23 šalių duomenimis, ekstremalios kaitros sukeltas mirtingumas nuo 0,3-1,7 proc. 2010-aisiais gali padidėti net iki kone 17 proc. amžiaus pabaigoje, jei išsipildytų blogiausi klimato kaitos scenarijai.

Šio tyrimo rezultatai yra signalas politikams, miestų planuotojams ir bendruomenėms, kaip būtų galima gerinti gyvenimo kokybę miestuose, tuo pat metu išvengiant sveikatos rizikų ir prisitaikant prie klimato krizės. Urbanistiniame planavime pirmaeiliu prioritetu turėtų tapti vadinamieji žalieji sprendimai, į žaliųjų erdvių planavimą įtraukiant ir bendruomenes. Tokios priemonės, be kita ko, teikia daugybę papildomų naudų, sugeriant anglies dioksidą, valant orą, gerinant vandens įsigėrimą į gruntą, apsaugant biologinę įvairovę ir pan.

Mokslininkai pabrėžia, kad siekiant stiprinti prisitaikymo prie klimato kaitos gebėjimus, reikia derinti skurdo mažinimo pastangas su kitomis priemonėmis, pvz., karščio įspėjimo sistemomis, geresniu pastatų projektavimu ir pasyviosiomis aušinimo sistemomis, platesne prieiga prie visuomenės sveikatos paslaugų ir psichinės sveikatos pagalba.

Asociatyvi nuotr. / Unsplash

Vienas iš sprendimų – sumanus miestų planavimas

Tyrimo autoriai atkreipia dėmesį į sumanaus urbanistinio planavimo sprendimus, žaliąsias priemones derinant su papildomais prisitaikymo prie klimato kaitos metodais. Pavyzdžiui, tinkamas gatvių ir pastatų išdėstymas gali padėti sukurti daugiau pavėsio ir pagerinti oro cirkuliaciją.

Siekiant kovoti su sveikatai žalingais miesto karščio salų efekto padariniais, vis daugiau dėmesio taip pat susilaukia į šilumos kaupimo mažinimą orientuoti sprendimai – kadangi tamsūs paviršiai sugeria daugiau šilumos, o šviesūs – ją atspindi, rekomenduojama rinktis šviesius stogus, fasadus, gatvių ir šaligatvių dangas. Tuo tarpu pralaidžios dangos leidžia vandeniui geriau susigerti į gruntą ir per garavimą natūraliai vėsina aplinką – toks sprendimas padeda ne tik mažinti temperatūrą, bet ir saugo nuo potvynių.

Miestai taip pat turėtų įgyvendinti karščio valdymo planus, numatančius ankstyvojo perspėjimo sistemas, viešąsias vėsumos erdves ir kitas tikslinės pagalbos priemones labiausiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms. Siekiant prisitaikyti prie klimato kaitos padarinių mažinant karščio bangų poveikį miestams taip pat reikalingos koordinuotos pastangos – nuo inovacijų skatinimo globaliu lygiu iki finansavimo mechanizmų ir konkrečių, gyventojams pritaikytų sprendimų įgyvendinimo nacionaliniu ar vietos lygmenimis.

 

 

Šį tekstą parengė „Klimato reporteriai“ (klimatoreporteriai.lt).

 

 

Žymos: Aplinkosauga
DalintisSiųstiSiųsti
Palikti komentarą su FB

TAIP PAT SKAITYKITE

Žinios

Gedimino prospekte ties Katedra bus keičiami pakeliami stulpeliai
Vykdomi skubūs Gariūnų viaduko taisymo darbai – vairuotojų prašoma rinktis kitus maršrutus
V. Benkunskas: simbolinė kapsulė Nacionaliniame stadione bus įkasta užbaigus statybas
Kviečiama registruotis į didžiausią sostinės sporto renginį – Vilniaus sporto festivalį

Politika

Įvyko Trakų rajono savivaldybės ir Gibų valsčiaus įgyvendinamo projekto partnerių susitikimas
Tęsiamas Trakų ir Gižycko rajonų savivaldybių įgyvendinamas projektas
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė lankėsi Trakų rajono ugdymo įstaigose
Prezidentas žada užlopyti skylę dėl GPM lengvatos ūkininkams

Kultūra

Kūryba be ribų: darbas su aktoriais įkvepia moksleivius kurti ir ieškoti savęs
„Sostinės dienos“ tampa „Vilniaus dienomis“ ir kviečia registruotis dalyvius
Joninių renginiai Vilniaus rajone – bendruomenių susitelkimo ir tradicijų puoselėjimo pavyzdys
Joninių papročiai: ugnies, vandens ir paparčio žiedo magija trumpiausią naktį

Sportas

Kviečiama registruotis į didžiausią sostinės sporto renginį – Vilniaus sporto festivalį
„Riteriams” vadovaus Gintautas Vaičiūnas
Kalvelių seniūnija triumfavo Vilniaus rajono seniūnijų sporto žaidynėse
Keturi įvarčiai ir ilgai laukta pergalė
  • Populiariausi
  • Komentarai
  • Naujausi
Nuo liepos 1 d. Vilniuje – nauji viešojo transporto bilietai šeimoms ir grupėms

Nuo liepos 1 d. Vilniuje – nauji viešojo transporto bilietai šeimoms ir grupėms

Pareigūnų kredito unija pakeitė pavadinimą ir kryptį – orientuosis į Vilniaus regiono gyventojus

Pareigūnų kredito unija pakeitė pavadinimą ir kryptį – orientuosis į Vilniaus regiono gyventojus

Vilniaus rajone įgyvendintas Erasmus+ mokymo kursas “Capture The Future”

Vilniaus rajone įgyvendintas Erasmus+ mokymo kursas “Capture The Future”

Vilniuje automobilis rėžėsi į stotelėje stovėjusias merginas – viena iš jų žuvo

Vilniuje automobilis rėžėsi į stotelėje stovėjusias merginas – viena iš jų žuvo

15 priežasčių, dėl kurių verta aplankyti Vilniaus rajoną

Gedimino prospekte ties Katedra bus keičiami pakeliami stulpeliai

Gedimino prospekte ties Katedra bus keičiami pakeliami stulpeliai

Finansų analizė

Ar finansų rinkų laukia „Išlaisvinimo diena 2.0“?

Telefono naudojimasis

Saulė ir jūra – malonu odai, bet pavojinga telefonui: kodėl vasarą įrenginiai nukenčia dažniau?

Vasara ir maudynės: atnaujinta informacija apie vandens kokybę maudyklose

Darbas atostogų metu

Kodėl atostogos ne visada suveikia?

Proneta
pamatyti.lt pamatyti.lt pamatyti.lt

Kategorijos

  • Aktualijos
  • Aplinka
  • Apžvalgos
  • Elektrėnai
  • Finansai
  • Gamyba-Pramonė
  • Grožis
  • Gyvenimas
  • Įdomu
  • Istorija
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Lankytinos vietos
  • Lietuva
  • Lietuvos naujienos
  • Mokslas ir studijos
  • Naujienos
  • Nelaimės
  • Orai
  • Padėka
  • Politika
  • Receptai
  • Religija
  • Renginiai
  • Renginiai Elektrėnuose
  • Renginiai Šalčininkuose
  • Renginiai Trakuose
  • Renginiai Vilniaus rajone
  • Renginiai Vilniuje
  • Rinkimai
  • Šalčininkai
  • Skelbimai/Pranešimai
  • Socialiniai reikalai
  • Socialiniai tinklai
  • Sportas
  • Statyba
  • Sveikata
  • Technologijos
  • Trakai
  • Transportas
  • Turizmas
  • Užsienio naujienos
  • Verslas
  • Verslo gidas
  • Video
  • Vilniaus rajonas
  • Vilniaus rajonas
  • Vilnius
  • Žemės ūkio ministerijos naujienos
  • Žemės ūkis
  • Žiniasklaida
  • Žinios

Naujienos

Gedimino prospekte ties Katedra bus keičiami pakeliami stulpeliai

Gedimino prospekte ties Katedra bus keičiami pakeliami stulpeliai

Finansų analizė

Ar finansų rinkų laukia „Išlaisvinimo diena 2.0“?

Telefono naudojimasis

Saulė ir jūra – malonu odai, bet pavojinga telefonui: kodėl vasarą įrenginiai nukenčia dažniau?

Vilniaus Kraštas

  • Reklama
  • Kontaktai
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Žinios
    • Vilnius
    • Vilniaus rajonas
    • Trakai
    • Šalčininkai
    • Elektrėnai
  • Kultūra
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Renginiai
    • Renginiai Vilniuje
    • Renginiai Trakuose
    • Renginiai Vilniaus rajone
    • Renginiai Elektrėnuose
    • Renginiai Šalčininkuose
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Mokslas ir studijos
  • Transportas
  • Verslas
  • Technologijos
  • Turizmas
  • Žemės ūkis

© 2022

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Žinios
    • Vilnius
    • Vilniaus rajonas
    • Trakai
    • Šalčininkai
    • Elektrėnai
  • Kultūra
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Renginiai
    • Renginiai Vilniuje
    • Renginiai Trakuose
    • Renginiai Vilniaus rajone
    • Renginiai Elektrėnuose
    • Renginiai Šalčininkuose
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Mokslas ir studijos
  • Transportas
  • Verslas
  • Technologijos
  • Turizmas
  • Žemės ūkis

© 2022