Lietuvos klimatas pasižymi šaltomis žiemomis, kurios dažniausiai bent trims mėnesiams sustabdo statybų darbus. Tačiau šie metai parodė, kad situacija keičiasi, o tuo pačiu, ir požiūris į statybas šaltuoju sezonu. Ekspertas įspėja, kad nesilaikant esminių taisyklių ir medžiagų gamintojų rekomendacijų, tokie statybų darbai gali atsieiti dvigubai arba netgi trigubai.
„Didžiausias iššūkis statyboms – neigiama temperatūra, kadangi daugelis medžiagų nepritaikytos naudoti šaltyje. Įprastai statybų darbus, ypač kalbant apie fasadų ir apšiltinimo įrengimą, rekomenduojama stabdyti jei lauko temperatūra nukrenta žemiau nei 5 laipsniai. Nors atsiranda medžiagų ir darbų technologijų, kurios darosi vis atsparesnės, rizika vis tiek išlieka. Neatsakingai šaltuoju sezonu vykdomi darbai gali kainuoti daugybę pinigų ir nervų”, – pasakoja „VILNIUS TECH” Statybos fakulteto, Statybos valdymo ir nekilnojamojo turto katedros docentas dr. Darius Kalibatas
Laikykitės esminių taisyklių
Armavimo ir betono sluoksniuose, kurie naudojami fasadui ir šiltinimui, yra vandens. Tad dirbant neigiamoje temperatūroje, medžiagose esantis vanduo sušąla.
„Jeigu į rekomendacijas neatsižvelgiama ir vis tiek dirbama esant minusinei temperatūrai, prasti rezultatai dažniausiai pasimato atšilus orams. Sienos pasidengia it šerkšnu, kuris rodo broką – jeigu ant viršaus bus dedamas dekoratyvinis tinkas, sienos trupės ir statinys nebus ilgaamžis. Visus fasado ir šiltinimo darbus rekomenduojama atlikti esant ne žemesnei, nei 5 laipsnių temperatūrai”, – pasakoja D. Kalibatas.
Pasak eksperto, statybose atsiranda vis modernesnių sprendimų. Pavyzdžiui, į betoną įmaišomos medžiagos, kurios leidžia dirbti neigiamoje temperatūroje. Tačiau apdailos medžiagos šaltyje negali būti naudojamos, pvz. klijai neigiamoje temperatūros šąla greičiau nei sustingsta ir savo funkcijos neatlieka.
„Taigi, naudojant įprastas statybų technologijas, darbų šaltuoju sezonu geriau vengti. Jeigu darbai privalo tęstis, reikia naudoti specialias, šalčiui atsparias priemones. Pavyzdžiui, galima užsidengti fasadą plėvele ir darbų metu jį šildyti šildytuvais. Nors tai ir kainuos daugiau, užtikrins kokybiškus rezultatus”, – sako „VILNIUS TECH” docentas dr.
Gali atsieiti dvigubai
Šylant šalies klimatui ir trumpėjant arba visai nepasirodant žiemoms, dažnėja atvejų kai statybų darbai šaltuoju sezonu net nesustoja. Ekspertas pastebi, kad tai kartais gali būti ir nuostolingas sprendimas.
„Jei diena temperatūra yra apie 5 laipsnius, naktimis ji gali nukristi iki neigiamos ir tai veikia statybų medžiagas. Galbūt toks statinys ir sulauks pavasario, bet vietoj medžiagų gamintojo žadėtų 20-ies tarnaus tik 10 metų. Bet kuriuo atveju, reikėtų dėmesį kreipti ne į darbų metu esančią temperatūrą, bet ir į tai ar nėra įšalusi konstrukcija”, – įspėja D. Kalibatas.
Specialistas primena, kad tiek vasarą, tiek žiemą visas statybines medžiagas reikėtų laikyti pagal gamintojo nurodymus ir sandėliuoti tinkamai. Kitas svarbus aspektas – dirbant statybose reikia atsižvelgti ne tik į žinias, bet ir į darbų technologijas bei gamintojo parametrus.
„Nesilaikant esminių taisyklių, pasekmės gali būti liūdnos. Kartais pastebiu, kad statybų darbai sustabdomi šaltuoju sezonu ir būna palikti tokioje stadijoje, kai nerekomenduojama daryti technologinių pertraukų. Tokių atveju geriau investuoti daugiau, apšildyti fasadą ir pabaigti darbus iki galo. Kadangi klaidos gali lemti tai, kad fasado sluoksniai ima trupėti ir byrėti, statymas iš naujo vėliau gali atsieiti du ar tris kartus daugiau pinigų”, – sako docentas.
Medžiagos, kurios nebijo šalčio
Šaltuoju metų laiku, kai šildymo išlaidos tampa iššūkiu, efektyvūs energijos taupymo sprendimai tampa būtinybe. Inovatyvius fasado sprendimus siūlanti lietuvių įmonė sukūrė fasado šiltinimo ir apdailos sistemą, kuri leidžia atlikti fasado darbus net ir žiemos metu.
„Ilgai studijavome su fasadų medžiagomis susijusias problemas, gilinomės, kas neigiamai veikia kokybę ir ilgaamžiškumą. Ši sistema, be klijų ar varžtų, sujungia aukštos klasės betono mišinį su polistirolo ar vatos sluoksniu, užtikrindama tvirtą sukibimą. Dėl to plokštės yra atsparios temperatūrų svyravimams ir gali būti montuojamos net neigiamoje temperatūroje. O jei tiksliau, plokštes galima naudoti iki -10 temperatūros“, – pasakoja įmonės „Koderus“ įkūrėjas Edvardas Račevskis.
Ši sistema leidžia dvigubai greičiau įrengti fasadą, nes vienu metu atliekamos tiek apšiltinimo, tiek apdailos funkcijos. Plokštės yra ilgaamžės, lengvai prižiūrimos ir pasižymi įvairiomis tekstūromis bei spalvomis, leidžiančiomis sukurti unikalią pastato estetiką.
2021 metais fasado plokštė „KODERUS 2IN1” pelnė „Lietuvos metų gaminio“ titulą ir laimėjo aukso medalį Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamame konkurse.