Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną, liepos 25-tąją, jau trečią kartą Vingio parkas virs ne tik populiariosios, bet ir klasikinės muzikos scena. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninis orkestras, diriguojamas maestro Ričardo Šumilos, kartu su ryškiausiomis operos žvaigždėmis: Merūnu Vitulskiu, Gabriele Kupšyte bei kitais, dovanos žiūrovams jau pamėgtas operų arijas ir netikėtas jų interpretacijas.
Šventės organizatoriai praėjusią savaitę paskelbė apie šių metų naujieną – Jaunimo sceną, kurios tikslas – pristatyti klausytojams sparčiai kylančius vardus. Šioje scenoje nuo 16 val. pasirodys duetai „Baltos varnos“, „Kyla vėjas!“, „Superkoloritas“, solo atlikėjai Lukas Pilkauskas, Pijus Opera, „Kabloonak“, dj nevykele bei grupės „Katarsis“ ir „Shower“. O šio vakaro kulminacija taps britų žvaigždės Ritos Oros pasirodymas.
Klasikinės muzikos gerbėjų ratas plečiasi
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras daugumai asocijuojasi su nelaužomomis tradicijomis, bet vyriausiasis dirigentas Ričardas Šumila sako, kad per pastaruosius metus išaugęs orkestras buvo ypač atviras įvairiems eksperimentams: „Dalyvavome televizijos projektuose, taip pat koncertavome su populiariosios muzikos atlikėjais, tad, manau, tai sudomino net į operos spektaklius nevaikštantį ir kitokio stiliaus muzikos besiklausantį jaunimą. Tai gera proga tik dabar mus atradusiai auditorijai pasidomėti ir išgirsti daugiau klasikinės muzikos kūrinių.“
Jam pritaria ir pripažinimą pasaulios scenose pelnęs tenoras Merūnas Vitulskis, kurio nuomone, jau nebelikę požiūrio, kad akademinė muzika – vyresniems, o populiarioji – tik jauniems: „Pastebėjau, kad kai dainuoju lengvesnę muziką, publika vėliau ateina ir į mano klasikinės muzikos koncertus. Smagu, kad vis daugiau žmonių su džiaugsmu atranda ir pamilsta anksčiau jiems nepažintus muzikos žanrus.“
Dainininkas sako, kad jam labiausiai patinka pagauti klausytojų žvilgsnius, kai jie įdėmiai klausosi dainos: „Tuomet tarp atlikėjo ir jo besiklausančio žmogaus susikuria magija: pajunti, jog jus riša ta pati meilė muzikai. Tomis akimirkomis jaučiuosi pakylėtas – juk žmogus dovanoja tau savo laiką, mainais į meną. Mano giliu įsitikinimu, klausytojų ugdymas prasideda šeimoje, nuo tėvų vaikui diegiamo supratimo, kad visokia muzika yra nuostabi, reikia jos klausytis ir pažinti.“
Jaunosios kartos operos solistė, mecosopranas Gabrielė Kupšytė, šiuo metu dainuojanti Londono Karališkajame operos teatre, naudojasi kiekviena proga atvykti į savo studijų miestą Vilnių ir padainuoti Lietuvos publikai. Ją išgirsime ir šių metų „Jaunas kaip Vilnius“ šventėje Vingio parke: „Man turbūt nėra skirtumo, ar dainuoti kamerinėje salėje kelioms dešimtims klausytojų, ar didžiulėje erdvėje – keliems tūkstančiams. Svarbu, kad žiūrovas ateitų atvira širdimi, pasiruošęs priimti tai, ką jam perteikia atlikėjas. Tuomet ir įvyksta tas magiškas apsikeitimas energija.“
Paruošė puokštę pamėgtų kūrinių: kurs vasarišką nuotaiką
Nors klasikinė muzika dažniau skamba puikios akustikos salėse, vasarą daugelyje Europos miestų ji išsilieja į žaliąsias erdves. Maestro R. Šumila sako, kad tokie koncertai bei festivaliai parkuose mėgstami ir Berlyno, ir Vienos žiūrovų: „Mūsų klausytojai Vingio parke gali tikėtis šaunios šventės – paruošime puokštę jų pamėgtų ir atpažįstamų kūrinių: kursime gerą, lengvą, vasarišką nuotaiką. Tai puiki galimybė muzikai susilieti su gamta, sukurti unikalią atmosferą, kuri suvienytų įvairaus amžiaus ir pomėgių žiūrovus. Mane, kaip menininką, žavi galimybė atlikti mėgstamus kūrinius kitokiose erdvėse, juolab, kad šiuolaikinės technologijos leidžia kokybišką garso sklaidą užtikrinti net lauke.“
Kaune gimęs ir augęs Merūnas Vitulskis jau daugybę metų gyvena Vilniuje, kur jį pirmiausia žavi žaluma ir kasdieniai stebuklai mieste: „Man, kaip gamtos vaikui, visada prie širdies gyvos žaliosios erdvės: Vingio parkas ir ten, Dainų šventėse, patirtas vienybės jausmas, Verkių apylinkės, Gėlos ežeras netoli Nemenčinės. Turiu ir ypatingų, sentimentalių vietų senamiestyje: kadaise Subačiaus gatvėje, didžiuliame bute, gyveno mano seneliai, ten prabėgo mano mamos ir jos seserų vaikystė. Dažnai nueinu pirmame to namo aukšte įsikūrusioje kavinėje išgerti kavos, pagalvoti apie savo šaknis.“
Pačius šilčiausius prisiminimus Vingio parkas kelia ir atlikėjai Gabrielei Kupšytei, kurios jau pirmasis vaidmuo LNOBT buvo įvertintas „Metų operos vilties“ apdovanojimu: „Jaučiu stiprų ryšį su šia vieta, nes nuo tada, kai pradėjau lankyti muzikos mokyklą, dalyvaudavau visose Dainų šventėse, o dabar labai laukiu ten dainuoti su orkestru: vien apie tai pagalvojus apima geras jausmas. Būsimas koncertas Vingio parke žavi dar ir atpalaiduojančia demokratiška atmosfera: žmonės čia mėgausis gražia muzika pievoje, jiems nereikės nei ypatingai puoštis, nei stengtis itin rimtai nusiteikti, kaip einant į teatrą. Tai leidžia ir mums, atlikėjams, sukurti su savo klausytojais artimesnį ryšį.“
Šventė – įvairaus amžiaus ir pomėgių žiūrovams
Šv. Kristoforo, Vilniaus globėjo diena, liepos 25-toji sutraukia į Vingio parką tiek šeimas su mažais vaikais, tiek jaunimą, tiek senjorus. Pasak Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovės Dovilės Aleksandravičienės, trečius metus organizuojama šventė „Jaunas kaip Vilnius“ auga. „Jei pirmą kartą koncertas sukvietė 45 tūkst. žiūrovų, tai pernai jį aplankė jau 70 tūkst. dalyvių. Džiaugiamės sulaukę ir nemažai partnerių dėmesio: prie šventės prisidėjusios įvairios organizacijos Vingio parke organizuos vilniečiams bei miesto svečiams įdomias veiklas: pėsčiųjų žygius, sporto bei sveikatingumo užsiėmimus, edukacines dirbtuves“, – vardija D. Aleksandravičienė.
Nuo 16 valandos koncertas prasidės Jaunimo scenoje, kuri įsikurs šalia Vienybės medžio skulptūros. Vartai į pagrindinę sceną bus atverti 17 val., o klasikinės muzikos gerbėjai į Vingio parką kviečiami rinktis nuo 18 val. Po klasikinės muzikos šventės populiariosios muzikos klausytojai sulauks netikėtų žinomų atlikėjų duetų pasirodymų, kuriuos pakeis britų žvaigždė Rita Ora, antrą kartą Lietuvoje surengsianti įspūdingą savo pasirodymą.