Antradienį Europos geografiniame centre vyko išvažiuojamasis keturių savivaldybių specialistų posėdis. Elektrėnų, Švenčionių, Šalčininkų ir Vilniaus rajono atstovai, atsakingi už investicijų plėtrą, aptarė bendradarbiavimo galimybes pritraukiant Europos sąjungos lėšas. Susitikime kalbėta ir apie šiuo metu rengiamos Kūrybinių industrijų funkcinės zonos strategijos veiklas.
Savivaldybės atstovai pasidalijo mintimis ir vizijomis, kokias kūrybines industrijas planuojama kurti, kokias veiklas bus galima vykdyti konversijai atrinktuose ar dar tik planuojamose statyti objektuose.
Elektrėnų savivaldybė pasidalijo savo puikiu planu kūrybinėms industrijoms pritaikyti senojo pramogų parko teritorijoje esančius pastatus, įkuriant juose skaitmeninio meno centrą. Šiame centre moksleiviai, studentai ir visi besidomintys vizualiaisiais menais galėtų kurti, pažinti ir įgalinti savo kūrybinį potencialą.
Šalčininkų savivaldybės specialistai papasakojo apie konversijai atrinktą senąjį darželio pastatą, kuriame taip pat planuoja puoselėti kūrybines veiklas. Šiuo metu savo pirminės funkcijos nevykdantį, tuščią pastatą planuojama paversti vieta, kur persipins garsai, tapyba, teatras, parodos ir kitos įtraukiančios, kūrybinių industrijų koncepciją atitinkančios veiklos.
Švenčionių savivaldybė pristatė sumanymą atgaivinti senąjį geležinkelio depą Švenčionėliuose, kuriame planuojama tęsti jau šiuo metu miestelyje veikiančios menininkų bendruomenės veiklas, plečiant jas – įtraukiant vis daugiau gyventojų ir miestelio svečių.
Kaip jau minėta, posėdis vyko nuostabiai vaizdingoje Europos geografinio centro teritorijoje. Ir ši vieta buvo pasirinkta neatsitiktinai. Šią vietą Vilniaus rajono savivaldybė planuoja paversti nauju, kūrybingai mąstančių žmonių traukos centru, kuriame bus galima labiau pažinti save ir užsiimti kūryba.
Pirmiausiai planuojama panaudoti turistinį šios vietos potencialą, atliepiantį jos atsiradimo priežastį – geografiją ir tiksliuosius mokslus. Sutvarkyta ir pažintiniam lankymui pritaikyta teritorija leistų tiek pavieniams turistams, tiek didesnėms moksleivių ar studentų grupėms prisiliesti prie geodezijos, kartografijos, astronomijos, geografijos mokslo pagrindų. Atvykę lankytojai galėtų pasivaikščioti specialiai įrengtais geodezinio pažinimo takais, o lankytojų centre turėtų galimybę pailsėti, užkąsti, sužinoti apie Vilniaus rajoną, Europos centrą.
Kadangi centrui kurti pasirinkta ypatinga su geografija susijusi vieta, kūrybinių industrijų potencialą bus siekiama nukreipti išmaniųjų sprendimų susijusių su aplinkos, teritorijos planavimu/valdymu linkme. Centre bus sudaryta galimybė naudotis naujausia GIS platforma, skirta kurti išmaniuosius sprendimus savivaldai ir privačioms organizacijoms. Naudodamiesi GIS platformos programine įranga vyresniųjų klasių mokiniai, studentai ar kiti suinteresuoti asmenys galės kurti išmaniuosius sprendimus, skirtus analizuoti, vizualizuoti ir tvarkyti erdvinę informaciją. Šių technologijų pritaikymas išties platus. Įvairūs internetiniai žemėlapiai, kuriuos galima naudoti valdant urbanistikos procesus, valdant aplinkos apsaugos klausimus, žemės ūkio informaciją, turizmo plėtrą ir kt.
Ateityje, plėsdama centro veiklas, savivaldybė numato galimybę šioje vietoje teikti neformaliojo švietimo paslaugas Vilniaus rajono bei kitų savivaldybių moksleiviams. Pažindinti jaunuolius su tiksliaisiais mokslais, tokiu būdu paskatinant juos rinktis šios krypties studijas.
Patvirtinus Funkcinės zonos veiklų finansavimą investicijas planuojama įgyvendinti per artimiausius penkerius metus.
Vilniaus regiono plėtros taryba formuoja Funkcines zonas ir rengia jų strategijas, siekdama didinti funkcinių zonų infrastruktūros ir/ar paslaugų tinklo efektyvumą, užtikrinti, kad šia infrastruktūra ir paslaugomis galėtų naudotis visi gyventojai, ir sudaryti sąlygas bendriems kelių savivaldybių veiksmams ir jungtiniams investiciniams projektams įgyvendinti.