Dalinamės Vilniaus miesto mero Valdo Benkunsko komentaru dėl atnaujinto ir Finansų ministerijos registruoto NT mokesčio modelio:
„Galima pasveikinti Vyriausybę, kad pagaliau yra konkretus atnaujintas projektas, su kuriuo galima susipažinti.
Iš pateikto projekto matyti, kad norima suteikti daugiau savarankiškumo savivaldybių taryboms dėl rėžių taikymo, o tai iš esmės yra gerai. Bet visa velniava slepiasi detalėse.
Skaitant šį naują pasiūlymą apie neva didesnę laisvę savivaldai, jis man primena anyžinį saldainį. Gali būti gražiai įpakuotas, bet paragavus norisi išspjauti. Kažkam gal skanu, bet tikrai ne man.
Iš to ką skaitau, deja, toliau atrodo, kad net ir su atnaujintu modeliu Seimo valdančioji dauguma įveda „vilniečio mokestį“. Iš esmės apmokestinama tai, kad tu gyveni Vilniuje, o ne kažkur kitur Lietuvoje.
Naujai siūlomas savivaldybių taryboms paliekamas neapmokestinamų „grindų“ rėžis tarp 20 ir 80 tūkst. Eur. vis tiek kelia didžiulę riziką atsirasti „vilniečio mokesčiui“.
Kodėl? Jeigu likusiose Lietuvoje savivaldybių tarybos norės atleisti žmones nuo šio mokesčio, jos nusistatys 80 tūkst. ribą ir daugiau mažiau pas juos nemokės niekas.
Jeigu Vilniuje mes pritaikytume vilniečiui draugiškiausią 80 tūkst. ribą, po kitų metų turto pervertinimo, didžioji dalis Vilniaus miesto nekilnojamo turto bus vis tiek brangesnė nei ši suma.
Taigi, išlieka didžiulė rizika, kad priėmus tokį modelį, iš „vilniečio mokesčio“ bus bandoma finansuoti visos Lietuvos gynybą. Visos Lietuvos gynyba yra visų Lietuvos savivaldybių, ne tik Vilniaus reikalas.
Taip pat labai gaila, kad anksčiau diskusijose skambėjusi mintis taikyti mokesčio lengvatą išnuomotam būstui, nepasiekė įstatymo projekto. Turime suprasti, kad mokestį savininkas įskaičiuos į nuomos kainą taip ją augindamas. Jeigu tokia lengvata visgi atsirastų, ji ne tik didintų būsto prieinamumą, lengvata skatintų neslėpti būsto nuomos sutarčių šešėlyje.“
Šaltinis:
Vilniaus miesto savivaldybė