Aktyvios vietos bendruomenės įrodo, kad įgyvendinant pažangius ir inovatyvius sprendimus įmanoma spręsti aktualias vietos problemas ir pagerinti gyvenimo kokybę. Viena tokių bendruomenių – Vilniaus rajono vietos veiklos grupė (VVG). Ji pirmoji mūsų šalyje, kuriai skirtas finansavimas sumanaus kaimo strategijai įgyvendinti. Ši VVG parengė sumanaus kaimo strategijos projektą „Dinamiškas verslo ir socialinių inovacijų HUB‘as“.
Vilniaus rajono VVG pirmininkė Violeta Jankauskienė sako, kad apie sumaniųjų kaimų iniciatyvą buvo daug diskutuojama su VVG nariais, bendruomenėmis, verslininkais, vietos valdžios atstovais bei kitais socialiniais partneriais visoje Lietuvoje.
„Aptarėme galimus projektus, jų išskirtinumą ir naudą kaimo vietovėms. Tad apsispręsti rengti sumanaus kaimų strategiją nebuvo sudėtinga – tai natūralus tęstinis žingsnis siekiant inovatyvaus kaimo vystymosi. Sumanaus kaimo strategijos parengimas buvo iššūkis, reikalavęs suderinti daugelio suinteresuotų šalių interesus bei atitikti griežtus reikalavimus. Tačiau šiandien projektas patvirtintas ir tikimasi, kad jo rezultatai bus naudingi tiek bendruomenėms, tiek verslui, vietos gyventojams. Tikime, kad šis sprendimas padės sukurti tvaresnį ir inovatyvesnį kaimo gyvenimą Vilniaus rajone“, – sako V. Jankauskienė.
Ši VVG įgyvendins ne vieną sumaniųjų kaimų projektą. Vilniaus rajono savivaldybė įkurs inovatyvų Verslumo skatinimo ir socialinių inovacijų centrą, kuriame vyks verslumo ugdymo ir socialinių inovacijų renginiai. Čia bus įrengtos modernios susitikimų ir nuotolinio darbo erdvės, pritaikytos šiuolaikinėms technologijoms bei aplinkosauginiams sprendimams.
Dėmesys skirtas ir viešųjų erdvių modernizavimui – šalia minėto centro įrengiama šiuolaikiška, bendruomenių ir verslų poreikiams pritaikyta viešoji erdvė su prekybos vietomis, renginių organizavimo galimybėmis bei jaunimui skirtomis nuotolinio darbo zonomis.
Buivydų asociacija kurs kaimo verslų rinkodaros partnerystės sistemą, skatinančią bendradarbiavimą ir regioninių produktų vystymą. Ši iniciatyva prisidės prie tvaraus vartojimo skatinimo ir aplinkosauginio švietimo.
Kyviškių bendruomenė „Kyvija“ įgyvendins „Žalios stovyklos“ modelį, skatinantį jaunimo aplinkosauginį sąmoningumą ir verslumo ugdymą. Stovyklų metu bus pristatomi vietos amatai, kulinarinis paveldas ir tradicijos.
Siekiant palengvinti informacijos prieinamumą bei skatinti inovatyvių idėjų plėtrą, Vilniaus rajono savivaldybės projekte bus sukurta interaktyvi skaitmeninė verslumo ir inovacijų platforma. Joje vietos verslininkai, bendruomenės ir gyventojai galės rasti informaciją apie paramos galimybes, finansavimo šaltinius, mokymus ir bendradarbiavimo tinklus. Platforma bus naudojama ne tik žinių sklaidai, bet ir kaip bendradarbiavimo erdvė, kurioje dalyviai galės megzti ryšius, dalintis sėkmės istorijomis ir keistis patirtimi. Ši platforma ne tik sujungs kaimo vietovių verslo ir bendruomenių atstovus, bet ir padės geriau išnaudoti turimus resursus, skatins vietos ekonomikos augimą bei prisidės prie skaidraus ir efektyvaus projektų įgyvendinimo.
„Vilniaus rajono bendruomenės tampa vis aktyvesnės ir pilietiškesnės. Džiugu matyti stiprėjančius bendruomeninius ryšius, augantį turizmo patrauklumą bei naujas iniciatyvas. Sumanaus kaimo strategija – dar vienas žingsnis į priekį siekiant modernios, inovatyvios ir patrauklios gyvenimo aplinkos“, – sako Vilniaus rajono VVG pirmininkė.
Naujas kvietimas teikti paraiškas – jau netrukus
Siekiančios pokyčių kaimo vietovėse VVG jau gali pradėti rengti strategijas, vykdyti projektų atranką ir ruoštis Sumanaus kaimo strategijų teikimui. Daugiau kaip 10 milijonų eurų – tiek skirta nuo kovo 3-osios iki balandžio 30-osios truksiančiam kvietimui teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano priemonę „Sumanieji kaimai“.
„Sumanaus kaimo strategija – tai partnerystės principu parengta dokumentų visuma, apimanti skirtingas projektų veiklų sritis (privataus verslo iniciatyvas, socialinio ir bendruomeninio verslo projektus, viešųjų paslaugų perdavimą bei viešosios naudos (ne pelno) projektus). Svarbu atkreipti dėmesį, kad projektų vykdytojai suplanuotomis veiklomis savo projektuose turės įsilieti į bendrą Strategijos koncepciją bei atliepti jos tikslą ir spręsti Strategijoje numatytus iššūkius, problemą“, – sako Žemės ūkio ministerijos Programos LEADER ir kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistė Jelena Dokudovič.
Jei sumanaus kaimo strategiją teiks viena VVG, didžiausia jai galima skirti parama sieks iki 500 tūkst. Eur, jeigu dvi – iki 600 tūkst. eurų, o jei apsijungtų trys iniciatoriai – parama siektų iki 700 tūkst. eurų.
Didžiausia galima suma vienam projektui įgyvendinti – 200 tūkst. eurų.
Finansavimą projektų vykdytojams numatyta skirstyti taip:
- kai vykdomas viešųjų, socialinių paslaugų projektas – iki 85 proc. tinkamų finansuoti išlaidų;
- kai vykdomas veiklos projektas, kurio galutinis rezultatas nėra materialusis turtas – iki 80 proc.;
- kai vykdomas privatus verslas – iki 65 proc.
Sumaniųjų kaimų patirties pavyzdžių jau galima rasti kai kuriose Europos Sąjungos šalyse, kur bandomieji projektai pradėti įgyvendinti anksčiau.
Nors ši koncepcija mūsų šalyje yra palyginti nauja, pirmieji projektai pradėti įgyvendinti 2021–2022 m. pereinamuoju laikotarpiu pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą. Tuomet 15 kaimo VVG gavo papildomą paramą bandomiesiems sumaniųjų kaimų projektams įgyvendinti.
Bandomųjų sumanių kaimų projektų temos buvo gana įvairios: vietos ekonomika; įtraukios vietos infrastruktūra ir paslaugos; sumanus viešasis valdymas; sumanios vietos bendruomenės. Tema, kuri turėjo būti taikoma visuose pilotuose – aplinkos apsauga ir klimato kaitos pokyčių švelninimas.
Populiariausia VVG pasirenkama tema bandomuosiuose sumaniųjų kaimų projektuose buvo įtraukios vietos infrastruktūros ir paslaugų teikimas. Populiariausios veiklos buvo nukreiptos turizmo plėtros skatinimui ir turizmo objektų patrauklumo didinimui, viešųjų erdvių kūrimui, infrastruktūros gerinimui įrengiant saulės energiją naudojančius lauko šviestuvus, žaidimų aikštelių atnaujinimą ir pan.
Parengti 34 bandomieji sumanių kaimų projektai, iš jų 30 priimti sprendimai skirti paramą už 2,9 mln.
2024 m. sumanaus kaimo strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinę priemonę „Sumanieji kaimai“ patvirtintos 4 VVG. Pirmoji, kuriai patvirtinta parama – Vilniaus rajono VVG.